Raid Sistemden Veri Kurtarma

Orta ve büyük şirketler tarafından çok kullanılan raid sistemler depolama çözümü olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinde işletim sistemleri, backup(yedekler) ve kullanıcıların tüm dosyaları barınmaktadır. Önemli olarak kabul gören muhasebe verileride bu sistemler üzerinde tutulmaktadır.  Qnap, san, nas, server sunucu kurtarma işlemleri yüksek başarı oranı ile yapılması mümkün.

Raid sistemlerden sunucu ve server dan dosyaları kurtarmak

Raid sistemlerde sık yaşanan sorunlar şu şekildedir. Elektrik sorunundan dolayı server kabini hasar görmesi, Disklerde fiziksel sorunlar, dizin yapısının bozulması. Sık kullanılan raid yapı sistemleri şu şekildedir; Raid 0, Raid 1 (Mirroring), Raid 0+1, Raid 5 (Striping with Parity) yapılı sistemler çok sık tercih edilmektedir. Raid yapıdan mail, sql database, sistem veri tabanları ve muhasebe bilgileri gibi dosyaların kurtarılmasına öncelik verilmektedir.   raid veri kurtarma

Sık Yaşanan Raid Sorunları

  • Elektrik ve yüksek voltaj sorunundan dolayı raid yapısının bozulması.
  • RAID Rebuild ve RAID Controller Arızaları
  • Raid sistemin partition çökmeleri
  • Doğal Afetler
  • Raid 0,1,5 hdd bozulmaları.
  • RAID3 & RAID4, RAID5 & RAID6, RAID50 & RAID60 sorunları
  • Nas, san raid sorunları

Raid veri kurtarma işlemi

Bir depolama alanını birden fazla diskin oluşturabilmesini sağlayan özel yazılım ve donanımlara sahip depolama birimidir. Bünyesinde en az iki disk barındırır. Böyle komplike ve özel sistemlerde veri kaybının görülme olasılığı artar.  Veri kurtarma işlemleri, müşteri tarafından en çok aranan yüksek kaliteye sahip laboratuvar ortamlarında yapılmalıdır. Raid veri kurtarma istenen başarının elde edilmesi için acil veri kurtarma ekibimizi tercih edebilirsiniz.

tüm qnap, nas, san, server ve sunucu raid sistemlerden detaylı sorun tespiti yapılarak veri kurtarmak mümkün dür. Önemli olan raid sistemin sorununu tespit edip profesyonel olarak veri kurtarma işleminin yapılmasıdır.

Raid seviyeleri şu şekildedir

Raid 0 : Bu yapının kullanılmasında en önemli amaç yazma, okuma ve performansın arttırılmasıdır. Minimum iki disk ile yapı kurulur ve maksimum 32 diske kadar çıkabilir. Mevcut verilerin tüm disklere dağıtılarak kayıt edilmesi sağlanır. Sık olarak kullanılsa da önemli verilerin olduğu sistemde kullanılması önerilmez.

RAID 1 (Mirror) : Bu raid yapı seviyesi için iki disk kullanılmaktadır. Cihazdaki veriler diskin tamamı ile paylaşmaz.

RAID 5 (Stripe Set with Parity) : Kurumsal şirketler için günümüzde en çok tercih edilen ve ihtiyacı karşılayan bir yapıdır. Bu yapıda performans artmaktadır.


Etiketler: , , , ,