Raid Sistemden Veri Kurtarma

Orta ve büyük şirketler tarafından çok kullanılan raid sistemler depolama çözümü olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinde işletim sistemleri, backup(yedekler) ve kullanıcıların tüm dosyaları barınmaktadır. Önemli olarak kabul gören muhasebe verileride bu sistemler üzerinde tutulmaktadır. Ancak günün birinde raid sistemde oluşan bir hatadan dolayı veri kaybı veya sisteme erişememe gibi sorunlar olabilmektedir. Qnap, san, nas, server sunucu kurtarma işlemleri yüksek başarı oranı ile yapılması mümkün.

Raid sistemlerden sunucu ve server dan dosyaları kurtarmak

Raid sistemlerde sık yaşanan sorunlar şu şekildedir. Elektrik sorunundan dolayı server kabini hasar görmesi, Disklerde fiziksel sorunlar, dizin yapısının bozulması. Sık kullanılan raid yapı sistemleri şu şekildedir; Raid 0, Raid 1 (Mirroring), Raid 0+1, Raid 5 (Striping with Parity) yapılı sistemler çok sık tercih edilmektedir. Raid yapıdan mail, sql database, sistem veri tabanları ve muhasebe bilgileri gibi dosyaların kurtarılmasına öncelik verilmektedir. Genellikle disklerde oluşan sorunlardan dolayı arıza yapmaktadır. Diskler belirli zaman sonra yıpranmadan dolayı donanımsal olarak hataya düşmektedir. Hata sonucu sistem diğer diske görevi devretmiş olsa da arızalı diskin biran önce değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca disk sağlık durumları dönemsel olarak kontrol edilmeli sağlık durumu yani okuma, yazma performans durumunda sorun var ise yeni disk takılarak hem performansı hemde doğabilecek sorunları önceden tespit edebilmenizi sağlamaktadır. raid veri kurtarma

Sık Yaşanan Raid Sorunları

  • Elektrik ve yüksek voltaj sorunundan dolayı raid yapısının bozulması.
  • RAID Rebuild ve RAID Controller Arızaları
  • Raid sistemin partition çökmeleri
  • Doğal Afetler
  • Raid 0,1,5 hdd bozulmaları.
  • RAID3 & RAID4, RAID5 & RAID6, RAID50 & RAID60 sorunları
  • Nas, san raid sorunları

Raid veri kurtarma işlemi

Kullanımı ticari işletmelerde daha yaygın görülür. Bir depolama alanını birden fazla diskin oluşturabilmesini sağlayan özel yazılım ve donanımlara sahip depolama birimidir. Bünyesinde en az iki disk barındırır. Böyle komplike ve özel sistemlerde veri kaybının görülme olasılığı artar. Hem fiziksel hem yazılımsal veri kayıpları görülür. Veri kurtarma işlemleri, müşteri tarafından en çok aranan yüksek kaliteye sahip laboratuvar ortamlarında yapılmalıdır. Raid veri kurtarma istenen başarının elde edilmesi için acil veri kurtarma ekibimizi tercih edebilirsiniz.

tüm qnap, nas, san, server ve sunucu raid sistemlerden detaylı sorun tespiti yapılarak veri kurtarmak mümkün dür. Önemli olan raid sistemin sorununu tespit edip profesyonel olarak veri kurtarma işleminin yapılmasıdır.

Raid seviyeleri şu şekildedir

Raid 0 : Bu yapının kullanılmasında en önemli amaç yazma, okuma ve performansın arttırılmasıdır. Minimum iki disk ile yapı kurulur ve maksimum 32 diske kadar çıkabilir. Mevcut verilerin tüm disklere dağıtılarak kayıt edilmesi sağlanır. Sık olarak kullanılsa da önemli verilerin olduğu sistemde kullanılması önerilmez. Sistemde veya bir diskte fiziksel veya mantıksal sorun olduğunda tüm sistemin durmasına neden olacaktır.

RAID 1 (Mirror) : Bu raid yapı seviyesi için iki disk kullanılmaktadır. Cihazdaki veriler diskin tamamı ile paylaşmaz. Veriler bir diske kayıt edilir. Diğer ikinci diske birinci diskteki verilerin imajı yani birebir kopyası kayıt edilir. Bu sayede bir disk bozulduğunda diğer diskte veriler yedeklendiği için tamamen veri kayıp yaşanmaz. Ayrıca bir disk hataya düşerse (fiziksel, yazılımsal hata) olarak diğer disk görevi üslenir ve sistemin çalışması devam eder.

RAID 5 (Stripe Set with Parity) : Kurumsal şirketler için günümüzde en çok tercih edilen ve ihtiyacı karşılayan bir yapıdır. En az üç disk ile yapı kurulur. Bu yapıda veriler tüm disk bloklarına dağıtılarak yazılır. Bu yapıda performans artmaktadır. Sistemde bir hata veya disklerde olası sorun yaşandığında sistem tarafından otomatik boş bırakılan veri bloğuna veriler aktarılır ve arızalı disk değiştirilerek sistem çalışmaya devam eder.


Etiketler: , , , ,