Raid Sistemden Veri Kurtarma

raid

Orta ve büyük şirketler tarafından çok kullanılan raid sistemler depolama çözümü olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinde işletim sistemleri, backup(yedekler) ve kullanıcıların tüm dosyaları barınmaktadır. Önemli olarak kabul gören muhasebe verileride bu sistemler üzerinde tutulmaktadır.  Qnap, san, nas, server sunucu kurtarma işlemleri yüksek başarı oranı ile yapılması mümkün.

Raid sistemlerden sunucu ve server dan dosyaları kurtarmak

Raid sistemlerde sık yaşanan sorunlar şu şekildedir. Elektrik sorunundan dolayı server kabini hasar görmesi, Disklerde fiziksel sorunlar, dizin yapısının bozulması. Sık kullanılan raid yapı sistemleri şu şekildedir; Raid 0, Raid 1 (Mirroring), Raid 0+1, Raid 5 (Striping with Parity) yapılı sistemler çok sık tercih edilmektedir. Raid yapıdan mail, sql database, sistem veri tabanları ve muhasebe bilgileri gibi dosyaların kurtarılmasına öncelik verilmektedir.   raid veri kurtarma

qnap veri kurtarma 1

Sık Yaşanan Raid Sorunları

  • Elektrik ve yüksek voltaj sorunundan dolayı raid yapısının bozulması.
  • RAID Rebuild ve RAID Controller Arızaları
  • Raid sistemin partition çökmeleri
  • Doğal Afetler
  • Raid 0,1,5 hdd bozulmaları.
  • RAID3 & RAID4, RAID5 & RAID6, RAID50 & RAID60 sorunları
  • Nas, san raid sorunları

 

Raid veri kurtarma işlemi

Bir depolama alanını birden fazla diskin oluşturabilmesini sağlayan özel yazılım ve donanımlara sahip depolama birimidir. Bünyesinde en az iki disk barındırır. Böyle komplike ve özel sistemlerde veri kaybının görülme olasılığı artar.  Veri kurtarma işlemleri, müşteri tarafından en çok aranan yüksek kaliteye sahip laboratuvar ortamlarında yapılmalıdır. Raid veri kurtarma işlemi istenen başarının elde edilmesi için acil veri kurtarma ekibimizi tercih edebilirsiniz.

nas veri kurtarma

tüm qnap, nas, san, server ve sunucu raid sistemlerden detaylı sorun tespiti yapılarak veri kurtarmak mümkün dür. Önemli olan raid sistemin sorununu tespit edip profesyonel olarak veri kurtarma işleminin yapılmasıdır.

Raid seviyeleri şu şekildedir

Raid 0 : Bu yapının kullanılmasında en önemli amaç yazma, okuma ve performansın arttırılmasıdır. Minimum iki disk ile yapı kurulur ve maksimum 32 diske kadar çıkabilir. Mevcut verilerin tüm disklere dağıtılarak kayıt edilmesi sağlanır. Sık olarak kullanılsa da önemli verilerin olduğu sistemde kullanılması önerilmez.

RAID 1 (Mirror) : Bu raid yapı seviyesi için iki disk kullanılmaktadır. Cihazdaki veriler diskin tamamı ile paylaşmaz.

RAID 5 (Stripe Set with Parity) : Kurumsal şirketler için günümüzde en çok tercih edilen ve ihtiyacı karşılayan bir yapıdır. Bu yapıda performans artmaktadır.

Raid 5 Veri Kurtarma

Raid 5 veri kurtarma işlemi genellikle özel olarak ayarlanmış ve veri kayıplarını en aza indirmek için kullanılan server tipidir. Raid 5 harddiskler genel olarak voltaj sorunları, raid yapısının bozulması ve disk değişim esnasın da yapılan yanlışlıklardan dolayı oluşan hasarlardan dolayı çökmektedir ve çalışmamaktadır. Raid 5 veri kurtarma işlemi profesyonel olarak yapılabilmektedir.

Öncelikle raid yapısının oluşturularak imajlama işlemi yapılabilmesi için harddiskler sıralı bir şekilde sökülerek dizin listesi oluşturulması gerekmektedir. Eğer var ise fiziksel hasarlı harddiskler bunların ayrı olarak imajlama yani kopyasının alınması ve raid yapısı tüm diskler ile oluşturularak veri kurtarma işlemi yapılması gerekmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan raid türü 5 dir. Genel olarak şirketler 5 yapısını kullanarak verilerini yönetmektedir. Raid 0 veri kurtarma işlemi diğer yapılara göre farklılık göstermektedir. Raid 0 da mirror yani aynı veriler iki diskte depolanmaktadır bunun amacı performansı arttırmaktadır. Raid 0 veri kurtarma işlemi için hasarlı diskler tespit edilerek fiziksel ve mantıktan sorunları tespit edilip, imajlama işlemi yapılmalıdır. İmajlama işleminden sonra veri kurtarma cihazı ile raid yapısı oluşturularak veri kurtarma yani harddisklerin içerisindeki verilerin kurtarılma işlemine geçilmelidir.


Etiketler: , , , , ,