Uzman Görüşü Raporu

uzman görüşü bilirkişi raporu

Adli Bilişim İnceleme

Bilişim sistemlerinin hayatımızın her alanına girdiğini inkar etmek mümkün değildir. İnsanlar, her geçen gün daha da fazla bilgi sistemlerinin nimetlerinden yararlanmaktadır. Bununla birlikte, tarihin başından beri, insanların var olduğu her sosyal alanda bir suçun olması ve günümüzde bilgi teknolojilerinin insanların suç işlemek veya işlemek için kullandığı araçlardan biri olması doğaldır. Suçlunun hiçbir iz bırakmadığına ve suçun izlerinin bırakılmadığına dair kanıtlar, insanın elinde bulunmadığından, suçla ilgili kanıtlar, suçtan sonra çeşitli şekillerde dijital delil şeklinde bulunabilir. İşte burada adli bilişim inceleme metotları devreye girer.

Adli bilişim; Suçla ilgili dijital kanıtların kaliteyi düşürmeden ve zarar vermeden erişilebilir bir biçimde adalete sunulmasını sağlamak için, bir suçu araştırmak için bilimsel yöntemler kullanılarak bilimsel ve teknik prensiplerin uygulandığı kanıtların analiz edilmesi sürecidir.

Dijital kanıt: Bir veri taşıyıcısındaki bilgileri otomatik olarak işleyebilen veya bu taşıyıcıları geçebilen bilgi sistemleri veya elektronik cihazlar, suç hakkında kanıt sağlayacak ve suç hakkında bilgi sağlayacak veriler olarak kabul edilebilir.

Dijital Veri Takibi

Verileri depolayabilen veya dijital verileri bu veri aracılığıyla aktarabilen herhangi bir elektronik cihaz, bilgisayarın olup olmamasından bağımsız olarak dijital adli bilişim inceleme aşamaları içerebilir. Günümüzde, elektronik depolama ve işleme cihazları çok yaygınlaşmıştır; Adli tıp alanındaki dijital kanıtlar sadece bilgisayar sistemlerinin veri depolama birimlerinde değildir. Bu, adli bilgisayar bilimi biliminin artık sadece siber suçlarda veya suçlarda (bilgisayarın büyük olasılıkla ortak bir suçun kanıtını içerdiği durumlarda) kanıt elde etmek için kullanılan bir bilim olmadığı gerçeğine yol açmaktadır. 

Dijital Kanıt Nerede Bulunur?

 • Sabit Sürücüler, CD’ler, DVD’ler Ve Disketler
 • USB Sabit Disk Ve USB Flash Sürücü Vb.
 • ZIP, DAT, DLT Gibi Yedek Veri Bloklarında
 • Hafıza Kazancı (SD, MMC, CF, Memorystick, Vb.)
 • Dijital Kameralar Ve Video Kameralar, Medya Oynatıcılar
 • El Bilgisayarı (PDA, PALM, Pocketpc, Tablet PC Vb.)
 • Cep Telefonları Ve Akıllı Telefonlar
 • Oyun Konsolu
 • Akıllı TV’ler, Medya Oynatıcılar
 • Bazı Yazıcılar, Tarayıcılar, Fotokopi Makineleri Ve Fakslar
 • Ağ Cihazları (Hafızaları Varsa)
 • İnternet Ve Ağ Ortamı (Gerçek Zamanlı Veri Onayı, Buluttaki Veriler, Sunucular)

Bu listeye ek olarak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, üzerinde veri taşıyabilecek yeni cihazlar olabilir. Üzerinde veri depolayabilen herhangi bir elektronik cihaz, dijital kanıt içerebilir.

Harddisk incelenip detaylı olarak rapor şeklinde sunmaktayız. İnceleme içeriği harddisk içerisindeki mevcut verilerin tespiti ve silinmiş verilerin tespiti. Silinmiş dosyaların saat ve tarih tespiti. Log kayıtları, mail, tarayıcı geçmişi, sık kullanılan kayıtlar, son açılan dosyalar, resim, video, ses, dair bulgular, gizlenen dosyalar gibi kayıtlarda detaylı olarak incelenmektedir.

UZMAN GÖRÜŞÜ RAPORU

Bilişim alanında uzman görüş raporu hazırlama hizmeti vermekteyiz. Mühendis uzman ekibimiz tarafından vaka incelenerek rapor hazırlanmaktadır.

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 67. maddesi ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun (HMK) 293. maddesinde belirtilen uzmanlardan bilimsel mütalaa alınabilmesi imkanıdır.

ADLİ BİLİŞİM İNCELEME RAPORU

Akıllı Cep Telefonu, Bilgisayar Notebook Laptop, Tablet, Dvr Kayıt İnceleme, Nvr Kayıt Cihazları, San Nas Das Vds Server Sunucu İnceleme Raporu, Muhasebe yazılımı inceleme Raporu, Bilgisayar inceleme Raporu, Harddisk inceleme Raporu, Usb bellek harici disk inceleme raporu, Dijital fotoğraf makinesi kamera inceleme raporu, Sosyal medya hesapları inceleme raporu.