Bozulan harddiskten veri kurtarma

BOZUK HARDDİSK VERİ KURTARMA

Bozulan harici harddiskten veri kurtarma hizmeti vermekteyiz. Bilgisayarın ve laptop notebook görmediği harddisklerden data dosya veri kurtarma hizmeti vermekteyiz. Genel olarak harddisk bozulma nedeni okuyucu kafa vurması, yere düşme, elektrik sorunu, sıvı teması, harddisk motor arızası gibi nedenlerdir.

Diskinizi ofisimize göndererek analiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Mühendislerimiz analizden sonra sizinle iletişime geçecek ve bozulan harddisk ile ilgili size detaylı bilgi verecektir. Siz onay verdikten sonra veri kurtarma işleminiz başlayacaktır. Bozulan harici harddiskten veri kurtarma disk analiz süresi soruna bağlı olarak 1-3 gün arasıdır.

Çalışmayan, arızalı bozulan harici harddiskten data dosya kurtarma. Online veri kurtarma, Kriminal veri kurtarma, Garantili veri kurtarma detaylı bilgilere soru cevap kısmından ulaşabilirsiniz. Bozulan harici harddiskten veri kurtarma hizmeti arızalı bozuk çalışmayan harddisk ten data dosya veri kurtarma hizmeti veriyoruz.

Bozulmadan önce hangi uyarıları verir

Bozulmaya yaklaşan bir hard disk önceden şu şekilde belirti vermektedir; Disk dosya okuma ve yazma hızında ciddi bir şekilde düşüklük. Ayrıca bilgisayarım kısmında sürücü yavaş yükleniyor ise disk okuma yazma kafasında sorun olduğunu veya bad sektör olduğunun sinyalini vermektedir. Bu gibi durumlarda hemen yedek alınmalıdır. Yedek alınmaz ise disk yakın bir zamanda bozulacak ve veri kurtarma hizmeti almanız gerekmektedir.

Arızalı, çalışmayan, bozuk hdd, bozulan harddiskten veri kurtarma hizmeti vermekteyiz.

bozulan harddiski kurtarma işlemi 2.5 ve 3.5 hard diskler den yapılmaktadır. Genelde kullanımdan dolayı bozulmaktadır.

Bozulan harici harddiskten veri kurtarma, taşınabilir harici harddiskler kullanıcı tarafından hatalardan dolayı bozula bilmektedir. Genel olarak düşme, silme, fiziksel sorunlardan kaynaklabilmektedir.

Açılmayan harici harddiskten veri kurtarma, taşınabilir harici disklerin sürekli çanta ve kullanımdan dolayı zaman içerisinde laptop, pc cihazlarının görmemesine neden olmaktadır. Veri kurtarım başarı oranı çok yüksektir.

Bozuk harddisk ne yapılır ? sorusunun cevabı kullanıcı olarak sadece ara kabloyu değiştirebilirsiniz ve hdd giriş soketi kullanımdan dolayı yıprandı ise değiştirebilir. Ancak yapacaklarınız sınırlı olduğundan dolayı veri kurtarma hizmeti almanız gerekmektedir.

Görünmeyen harddiskten veri kurtarma, çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayara bağlanan harddiski cihaz görmemektedir. Bunun nedeni hdd okuyucu kafa sorunu veya disk plak, motor kısmında oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Laptop harddisk kurtarma, notebook taşınabilir bilgisayar olduğundan dolayı çanta içerisinde veya kullanımdan dolayı laptop içindeki harddisk zarar görebilmektedir. Bu nedenle Laptop harddisk kurtarma ihtiyacı duyulmaktadır.

Özel cihazımız veri kurtarma merkezimizde olduğundan dolayı online veri kurtarma yapılamamaktadır. Hasarlı disk sadece ofisimizde yapılmaktadır.

kriminal veri kurtarma, acil veri kurtarma olarak tüm işlemler kriminal inceleye uyumlu olarak yapılmaktadır.

garantili veri kurtarma disk analizi yapılmadan hiç bir zaman kesin olur garantisi verilmez. Çünkü disk plağında derin çizik olabilir veya önceden amatör müdahale ile diske daha fazla zarar verilmiş olabilir. Bu nedenle %90 yüksek başarı oranı vardır. Önemli olan diske hiç bir müdahale edilmeden direkt olarak bize ulaştırmanız.

Bilgisayarlar, notebook, laptop gibi cihazlar taşınabilir olduğundan dolayı düşme kullanımdan dolayı darbe gibi sorunlardan dolayı içerisindeki hdd, ssd disk zarar görebilmektedir. Zarar gören hdd bozulduğundan dolayı bilgisayar tarafından görmemektedir. Ayrıca elektrik gidip gelmesi yüksek voltaj sorunundan dolayı taşınabilir harici harddisk veya sabit harddisk zarar görebilmektedir.

Bozuk disk profesyonel müdahale ile içerisindeki dosya kurtarma işlemi yapılmaktadır. Çoğu zaman disk içerisinde önemli muhasebe dosyaları veya özel yazılımın sql veri tabanı dosyaları olmaktadır. Disk çöktüğü an işletme açısından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bir hdd bozulup çalışmadığında çöken harddisk veri kurtarma şeklinde tabir edilmektedir.

Disk çökmesi şu nedenden kaynaklanmaktadır.

Bad sector yani zaman içerisinde disk içinde oluşan hatalar ve sorunlardan dolayı bad sector kırmızı sektör hatası meydana gelmektedir. Bad sector hatası sanki okuyucu kafa bozukmuş gibi okuma ve yazma hızında yavaşlık göstererek taşınabilir harici hard disk sanki bozulmuş, açılmıyor veya çalışmıyor gibi his vermektedir.

Bu nedenle bad sector hatası sanki okuyucu kafa bozulmuş gibi izlenim vermektedir. Kullanıcılar tarafından bu iki sorun çok karıştırılmaktadır. Bozuk bir diskten önemli olan veri bütün olarak kurtarılmasıdır. Yani kurtarılan dosyanın bozuk olmadan bütün olarak sorunsuz çalışmasıdır.

Özellikle sql veri tabanı gibi dosyalar kurtarılırken eksiksiz ve sorunsuz çalışması çok önemlidir. Bu nedenle hard disk içindeki bilgileri kurtarmak çok önemlidir. Bilgisayarın görmediği hard disk ten veriler eksiksiz kurtarılmalıdır.

blank

Harddisk bozulma nedenleri nelerdir ?

 1. Yüksek voltaj elektriksel sorundan dolayı.
 2. Yere düşürmeden dolayı oluşan sorunlar.
 3. Zaman içerisinde bozulan motordan dolayı.
 4. Usb çıkış yapmadan dolayı kullanım kaynaklı.

blank

Genel olarak taşınabilir harici diskler usb çıkış yapılmadığında direkt kablo çekildiğinde disk zarar görebilmektedir. Bu nedenle de bilgisayarın görmemesine neden olmaktadır. Çalışmayan hdd tamiri şeklinde veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Ancak bozuk hard diskten sadece içerisindeki dosyaların kurtarılması yapılmaktadır.

Genelde diskin vermiş olduğu tepki şu şekildedir; disk motoru dönüyor ancak bilgisayar sürücü kısmında görünüyor gibi veya disk donüyor aradan 1 2 saniye geçtikten sonra tık şeklinde ses gelerek duruyor şeklindedir.

Bu gibi durumlarda diski bilgisayara daha fazla bağlamamak gerekmektedir. Profesyonel müdahale ile verileri kurtarma işlemine geçilmesi gerekmektedir. Harddisk bozulduğu nasıl anlaşılır; bilgisayarım bölümüne girdiğinizde sürücü görünmüyorsa disk bozulabileceği anlamına gelmektedir.

Ayrıca disk yönetim bölümünde disk algılanmıyorsa ve disk offline olarak görünüyorsa fiziksel veya mantıksal bozulma olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle sorunlar birbirlerine yakın olduğundan özel cihaz ile analiz yapılarak sorunun tam tespit edilmesi çok önemlidir.

blank

Örnek disk bozulma senaryosu

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi 2.5 boyutunda notebook için kullanılan sabit disk sürücüsü dür. Hard disk yüksek elektrik voltajı yüzünden bozulmuş ve disk bilgisayar tarafından açılmamasına neden olmuştur. 1 numaralı disk pcb kart algoritması bozulmuş 2 numaralı sağlam çalışmaktadır.

Sağlam çalışan 2 numaralı harddiskten kart algoritması ve okuyucu uç parçası kullanılarak 1 numaralı disk özel cihaz ile çalıştırılıp içerisindeki fotoğraf arşivi, ortak klasörler eksiksiz %100 kurtarılmıştır. Burada önemli olan mühendisimiz tarafından deneme yanılma yöntemi değil direkt olarak sorunun tespit edilmesi ve yapılan işlem sonucu doğru karar verilip nokta atışı ile data ların kurtarılmasıdır.

blank

Harddisk bozulmasının diğer nedenleri;

 • Kullanıcı tarafından diski sert olarak kullanmak.
 • Disk taşınırken özenli bir şekilde paketlenmemesi bozulmasına neden olmaktadır.
 • Oda içerisinde fazla sayıda manyetik akım ve elektronik eşyanın diske zarar vermesi.
 • Masa üzerinde duran diske çay veya kahve sıvı dökülmesi.
 • Yanlış adaptör kullanımı ve bozuk usb kablo takılması.
 • Markasız ve uyumsuz harici bir kutu takılarak harici disk olarak kullanılması.
 • Çift girişli usb kablolar düşük voltajlı veya yüksek voltajlı olduğundan dolayı diske zarar verecektir.

Yukarıdaki video da bozulan bir harddiskin vermiş olduğu tepkiyi duyabilirsiniz. Okuyucu uç verilerin kayıtlı olduğu plakaya çarparak disk yapısının bozulmasına neden olmuştur. Disk bozulmaması için orjinal adaptör ve kablo kullanılmalıdır. Ayrıca bilgisayarlarda ups güç kaynağı bulunmalıdır.

Eğer adaptör girişli bir harddisk kullanıyorsanız mutlaka voltaj dengeleyici aparat pirinize takmanız gerekmektedir. Ayrıca harddiske veri kopyalama veya silme işlemi yaptıktan sonra usb kablosunu hemen çıkartmayınız. 3 saniye sonra güvenli çıkış yaparak çıkartınız. Bu diskin ömrü ve bozulmaması açısından çok önemlidir.


Etiketler: , , , , , , , , , , ,