Bozulan harddiskten veri kurtarma

BOZUK HARDDİSK VERİ KURTARMA

Bozulan harici harddiskten veri kurtarma hizmeti vermekteyiz. Bilgisayarın ve laptop notebook görmediği harddisklerden data dosya veri kurtarma hizmeti vermekteyiz. Genel olarak harddisk bozulma nedeni okuyucu kafa vurması, yere düşme, elektrik sorunu, sıvı teması, harddisk motor arızası gibi nedenlerdir.

Diskinizi ofisimize göndererek analiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Mühendislerimiz analizden sonra sizinle iletişime geçecek ve bozulan harddisk ile ilgili size detaylı bilgi verecektir. Siz onay verdikten sonra veri kurtarma işleminiz başlayacaktır. Bozulan harici harddiskten veri kurtarma disk analiz süresi soruna bağlı olarak 1-3 gün arasıdır.

Çalışmayan, arızalı bozulan harici harddiskten data dosya kurtarma. Online veri kurtarma, Kriminal veri kurtarma, Garantili veri kurtarma detaylı bilgilere soru cevap kısmından ulaşabilirsiniz. Bozulan harici harddiskten veri kurtarma hizmeti arızalı bozuk çalışmayan harddisk ten data dosya veri kurtarma hizmeti veriyoruz.

Bozulmadan önce hangi uyarıları verir

Bozulmaya yaklaşan bir hard disk önceden şu şekilde belirti vermektedir; Disk dosya okuma ve yazma hızında ciddi bir şekilde düşüklük. Ayrıca bilgisayarım kısmında sürücü yavaş yükleniyor ise disk okuma yazma kafasında sorun olduğunu veya bad sektör olduğunun sinyalini vermektedir. Bu gibi durumlarda hemen yedek alınmalıdır. Yedek alınmaz ise disk yakın bir zamanda bozulacak ve veri kurtarma hizmeti almanız gerekmektedir.

Arızalı, çalışmayan, bozuk hdd, bozulan harddiskten veri kurtarma hizmeti vermekteyiz.

bozulan harddiski kurtarma işlemi 2.5 ve 3.5 hard diskler den yapılmaktadır. Genelde kullanımdan dolayı bozulmaktadır.

Bozulan harici harddiskten veri kurtarma, taşınabilir harici harddiskler kullanıcı tarafından hatalardan dolayı bozula bilmektedir. Genel olarak düşme, silme, fiziksel sorunlardan kaynaklabilmektedir.

Açılmayan harici harddiskten veri kurtarma, taşınabilir harici disklerin sürekli çanta ve kullanımdan dolayı zaman içerisinde laptop, pc cihazlarının görmemesine neden olmaktadır. Veri kurtarım başarı oranı çok yüksektir.

Bozuk harddisk ne yapılır ? sorusunun cevabı kullanıcı olarak sadece ara kabloyu değiştirebilirsiniz ve hdd giriş soketi kullanımdan dolayı yıprandı ise değiştirebilir. Ancak yapacaklarınız sınırlı olduğundan dolayı veri kurtarma hizmeti almanız gerekmektedir.

Görünmeyen harddiskten veri kurtarma, çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayara bağlanan harddiski cihaz görmemektedir. Bunun nedeni hdd okuyucu kafa sorunu veya disk plak, motor kısmında oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır. harici harddisk bilgisayar tarafından algılanmıyor görmüyorsa nedenleri bunlardır. Işığı yanıp sönüyor ancak bilgisayar tarafından açılmıyor.

Laptop harddisk kurtarma, notebook taşınabilir bilgisayar olduğundan dolayı çanta içerisinde veya kullanımdan dolayı laptop içindeki harddisk zarar görebilmektedir. Bu nedenle Laptop harddisk kurtarma ihtiyacı duyulmaktadır.

Özel cihazımız veri kurtarma merkezimizde olduğundan dolayı online veri kurtarma yapılamamaktadır. Hasarlı disk sadece ofisimizde yapılmaktadır.

kriminal veri kurtarma, acil veri kurtarma olarak tüm işlemler kriminal inceleye uyumlu olarak yapılmaktadır.

garantili veri kurtarma disk analizi yapılmadan hiç bir zaman kesin olur garantisi verilmez. Çünkü disk plağında derin çizik olabilir veya önceden amatör müdahale ile diske daha fazla zarar verilmiş olabilir. Bu nedenle %90 yüksek başarı oranı vardır. Önemli olan diske hiç bir müdahale edilmeden direkt olarak bize ulaştırmanız.

şifrelenmiş harddisklerden gelmişmiş algoritmalı cihaz ile çözümleme yapılabilir ve dosya dizinlerine erişim sağlanabilir. Tüm marka ve model sabit sürücülerin şifrelenen veri kurtarma işlemi yapılabilir.

disk biçimlendir hatası sektör bozukluğu, bozuk sektör ve disk fiziksel sorunlarından meydana gelmektedir. Çoğu zaman biçimlendirme yapmak isteseniz dahi hata verir biçimlendirmez. Aktif olarak kullanılan ve çok fazla sayıda veri bulunan disklerde zaman içerisinde sektör sorunlarından dolayı diski okuyamama gibi sorunlar yaşanmaktadır. Sorunu gidermek için sektör hataları hex editörde düzeltilerek verilere erişim sağlanmalıdır.

raw formatına dönüşen hdd genellikle bilgisayarım sağ tık > aygıt yöneticisi > depolama, disk yönetimi bölümünde sabit sürücü listesi gelmektedir. Raw formatına dönüşmüş sabit sürücülerin hemen altında raw formatı ibaresi yazmaktadır. Raw formatına dönüşmüş hard disk ten dosyaların kurtarım işlemi yapılmaktadır.

harddisk tarafından fiziksel veya mantıksal sorun oluştuğunda bilgisayar tarafından disk görünmemektedir. Çözüm olarak bağlantı kablolarını değiştirin, sorun çözülmedi ise fiziksel sorun var anlamına gelmektedir.

Bilgisayar harddiski görmüyor ve açılmıyor, harici harddisk görüyor ama açılmıyor

usb harici harddiskte fiziksel olarak, (okuyucu uç), (motor) gibi fiziksel sorun var ise bilgisayar tarafından algılanır ancak disk açılmaz. Bunun nedeni diskin kartı üzerinden diski bilgisayar görmektedir. Ancak disk içerisine erişememektedir. Karttan algılanıp bilgisayar tarafından görüldüğü için diskin görülmesi oluyor ancak içerisindeki verilere erişim sağlanamıyor anlamına gelmektedir.

usb harici harddisklerde ışığı yanıp sönüyor ve bilgisayar tarafından algılanıyor ve disk içerisindeki verilere erişim sağlanamıyorsa. Bad sector veya fiziksel sorun olduğu anlamına gelmektedir. Fiziksel müdahale edilerek verilere erişim sağlanmalıdır.

 

 

açılmayan bilgisayardan veri kurtarma bilgisayar veya notebook, laptop cihazları verileri hard disk üzerinde depolamaktadır. Tüm veriler harddisk üzerine yazılmaktadır. Bilgisayarda olası bir açılmama veya arızalanma durumunda veriler hdd üzerinde saklandığından dolayı veri kurtarma işlemi yapılabilmektedir. Arızalı açılmayan bilgisayarın anakart veya çeşitli donanım parçalarından dolayı çalışmaması yüksek ihtimaldir.

Bazı durumlarda bilgisayar tarafından yüksek, alçak elektriksel sorundan dolayı harddisk zarar görebilmektedir. Harddisk sorunu detaylı olarak analiz yapılarak sorun tespit edilip veri kurtarma işlemi yapılmalıdır. Açılmayan bilgisayardan bilgileri, verilerin kurtarılma ihtimali çok yüksektir. Önemli olan amatör müdahale edilmeden profesyonel olarak müdahale edilmesidir.

yanmış bir harddiskten iç plaka temizliği ve okuyucu kafa değişimi yapılarak veri kurtarma yapılır. Yanan harddisk okuyucu uç, motor, kart ve plaka tahribat hasarları tespit edildikten sonra uyumlu parça değişimi yapılır ardından özel veri kurtarma cihazı ile veri imaj işlemi ile kurtarma işlemi yapılmalıdır.

usb taşınabilir harici harddisk ışığı yanıp sönüyor ancak  bilgisayar tarafından algılanıp çalışmıyorsa usb giriş kablosu değiştirilip denenmelidir. Kablo değiştiğinde bilgisayar tarafından tekrar görünmüyorsa harddiskte fiziksel bir sorun olduğunu tespit etmiş olursunuz.

usb harici harddisk bilgisayara bağlandığında algılanmıyor, bilgisayar görmüyorsa usb girişlerini kontrol etmelisiniz. Bilgisayar usb girişleri 2.0 ve 3.0 portuna takılıp denenmelidir. Bazı çeviriciler düşük voltajlı olduğu için bilgisayar tarafından algılandı sesi gelse dahi görünmeyecektir. Bu işlemleri denediniz ve tekrar görmüyorsa ara kabloyu değiştirip denemelisiniz. Eğer bu yöntem ile bilgisayar görmüyorsa diskinizde fiziksel sorunu tespit ettiniz anlamına gelmektedir.

Bilgisayarlar, notebook, laptop gibi cihazlar taşınabilir olduğundan dolayı düşme kullanımdan dolayı darbe gibi sorunlardan dolayı içerisindeki hdd, ssd disk zarar görebilmektedir. Zarar gören hdd bozulduğundan dolayı bilgisayar tarafından görmemektedir. Ayrıca elektrik gidip gelmesi yüksek voltaj sorunundan dolayı taşınabilir harici harddisk veya sabit harddisk zarar görebilmektedir.

Bozuk disk profesyonel müdahale ile içerisindeki dosya kurtarma işlemi yapılmaktadır. Çoğu zaman disk içerisinde önemli muhasebe dosyaları veya özel yazılımın sql veri tabanı dosyaları olmaktadır. Disk çöktüğü an işletme açısından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bir hdd bozulup çalışmadığında çöken harddisk veri kurtarma şeklinde tabir edilmektedir.

Fiziksel Darbe Almış Hard Diskten Veri Kurtarma

Bu grupta yer alan diskler, kullanıldıkları cihaz ve işletim sistemi üzerinden erişilmesi mümkün olmayan disklerdir. Düşmeden, aşırı ısınmadan, doğal afetten, elektriksel dalgalanmalardan veya sabotajlardan etkilenilen durumlarda veri kaybı görülebilir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce cihazın enerjisi kesilmelidir. Cihazın içindeki verileri tehlikeye atacak her türlü bilinçsiz müdahale önlenmelidir. Kurumsal bir destek alınmalıdır.

ACİL VERİ KURTARMA olarak sahip olduğumuz uzman ekibimizle yaşanan kaybı en kısa sürede gideririz. Uluslararası standartlarına uygun laboratuvar ortamımızda harddisk veri kurtarma desteği sağlarız.

Disk çökmesi şu nedenden kaynaklanmaktadır.

Bad sector yani zaman içerisinde disk içinde oluşan hatalar ve sorunlardan dolayı bad sector kırmızı sektör hatası meydana gelmektedir. Bad sector hatası sanki okuyucu kafa bozukmuş gibi okuma ve yazma hızında yavaşlık göstererek taşınabilir harici hard disk sanki bozulmuş, açılmıyor veya çalışmıyor gibi his vermektedir.

Bu nedenle bad sector hatası sanki okuyucu kafa bozulmuş gibi izlenim vermektedir. Kullanıcılar tarafından bu iki sorun çok karıştırılmaktadır. Bozuk bir diskten önemli olan veri bütün olarak kurtarılmasıdır. Yani kurtarılan dosyanın bozuk olmadan bütün olarak sorunsuz çalışmasıdır.

Özellikle sql veri tabanı gibi dosyalar kurtarılırken eksiksiz ve sorunsuz çalışması çok önemlidir. Bu nedenle hard disk içindeki bilgileri kurtarmak çok önemlidir. Bilgisayarın görmediği hard disk ten veriler eksiksiz kurtarılmalıdır.

Yazılımsal Veri Kaybedilmesi

Yanlışlıkla silme, yedek almadan format atma, biçimlendirme veya RAW formatına dönüştürme gibi işlemler sonucunda karşılaşılır. Bu durumda hard diski kullanmamak, internet bağlantısını kesmek, o an yapılan paylaşımı durdurmak gereklidir. Kendi başına yapılacak işlemlerin ne denli işe yarayacağı bilinmediği için uzmanlara başvurulmalıdır.

 

Harddisk bozulma nedenleri nelerdir ?

 1. Yüksek voltaj elektriksel sorundan dolayı.
 2. Yere düşürmeden dolayı oluşan sorunlar.
 3. Zaman içerisinde bozulan motordan dolayı.
 4. Usb çıkış yapmadan dolayı kullanım kaynaklı.

Genel olarak taşınabilir harici diskler usb çıkış yapılmadığında direkt kablo çekildiğinde disk zarar görebilmektedir. Bu nedenle de bilgisayarın görmemesine neden olmaktadır. Çalışmayan hdd tamiri şeklinde veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Ancak bozuk hard diskten sadece içerisindeki dosyaların kurtarılması yapılmaktadır.

Genelde diskin vermiş olduğu tepki şu şekildedir; disk motoru dönüyor ancak bilgisayar sürücü kısmında görünüyor gibi veya disk donüyor aradan 1 2 saniye geçtikten sonra tık şeklinde ses gelerek duruyor şeklindedir.

Bu gibi durumlarda diski bilgisayara daha fazla bağlamamak gerekmektedir. Profesyonel müdahale ile verileri kurtarma işlemine geçilmesi gerekmektedir. Harddisk bozulduğu nasıl anlaşılır; bilgisayarım bölümüne girdiğinizde sürücü görünmüyorsa disk bozulabileceği anlamına gelmektedir.

Veri Kurtarma İşleminin Özellikleri Nelerdir?

Veri kurtarma işlemleri özellikle önemli firmalara ait veriler söz konusu olduğunda uzmanlara devredilmelidir. Cihazın fiziksel herhangi bir darbe alması, cihazda herhangi bir sistematik problemin oluşması, verilerde kayıplar oluşturur.

Ayrıca disk yönetim bölümünde disk algılanmıyorsa ve disk offline olarak görünüyorsa fiziksel veya mantıksal bozulma olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle sorunlar birbirlerine yakın olduğundan özel cihaz ile analiz yapılarak sorunun tam tespit edilmesi çok önemlidir.

Örnek disk bozulma senaryosu

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi 2.5 boyutunda notebook için kullanılan sabit disk sürücüsü dür. Hard disk yüksek elektrik voltajı yüzünden bozulmuş ve disk bilgisayar tarafından açılmamasına neden olmuştur. 1 numaralı disk pcb kart algoritması bozulmuş 2 numaralı sağlam çalışmaktadır.

Sağlam çalışan 2 numaralı harddiskten kart algoritması ve okuyucu uç parçası kullanılarak 1 numaralı disk özel cihaz ile çalıştırılıp içerisindeki fotoğraf arşivi, ortak klasörler eksiksiz %100 kurtarılmıştır. Burada önemli olan mühendisimiz tarafından deneme yanılma yöntemi değil direkt olarak sorunun tespit edilmesi ve yapılan işlem sonucu doğru karar verilip nokta atışı ile data ların kurtarılmasıdır.

Harddisk bozulmasının diğer nedenleri;

 • Kullanıcı tarafından diski sert olarak kullanmak.
 • Disk taşınırken özenli bir şekilde paketlenmemesi bozulmasına neden olmaktadır.
 • Oda içerisinde fazla sayıda manyetik akım ve elektronik eşyanın diske zarar vermesi.
 • Masa üzerinde duran diske çay veya kahve sıvı dökülmesi.
 • Yanlış adaptör kullanımı ve bozuk usb kablo takılması.
 • Markasız ve uyumsuz harici bir kutu takılarak harici disk olarak kullanılması.
 • Çift girişli usb kablolar düşük voltajlı veya yüksek voltajlı olduğundan dolayı diske zarar verecektir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile popüler hard disk üreticileri, markalar disk boyutlarında ciddi küçülme sağlamıştır. Bu küçülme ile disk yapıları daha hassas şekil almıştır. Çalışırken düşme, çantada taşıma gibi, sarsılma, çarpma gibi darbeler disk yapısında bozulmalara neden olmaktadır.

Bu hasarlarda disk yapısı daha çabuk çizilip, zarar gördüğünden dolayı kurtarma çalışmaları oldukca zor bir hal almaktadır. Arızalı slim disk kurtarma çalışması için çoğu zaman 4-5 adet yedek disk kullanılmaktadır. Bu kullanılan disk sayısı fazla olduğu için doğrudan maliyeti arttırmaktadır.

Yukarıdaki video da bozulan bir harddiskin vermiş olduğu tepkiyi duyabilirsiniz. Okuyucu uç verilerin kayıtlı olduğu plakaya çarparak disk yapısının bozulmasına neden olmuştur. Disk bozulmaması için orjinal adaptör ve kablo kullanılmalıdır. Ayrıca bilgisayarlarda ups güç kaynağı bulunmalıdır.

Eğer adaptör girişli bir harddisk kullanıyorsanız mutlaka voltaj dengeleyici aparat pirinize takmanız gerekmektedir. Ayrıca harddiske veri kopyalama veya silme işlemi yaptıktan sonra usb kablosunu hemen çıkartmayınız. 3 saniye sonra güvenli çıkış yaparak çıkartınız. Bu diskin ömrü ve bozulmaması açısından çok önemlidir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi d: sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli uyarısı vermektedir. Biçimlendirmek istiyor musunuz ? “Disk biçimlendir” “iptal” butonu bulunmaktadır. Bu hatanın nedeninin kaynağı bilgisayar disk tarafında oluşan fiziksel ve mantıksal sorunla karşılaştığı için diske erişim sağlayamamasıdır. Hata bir çok nedenden kaynaklanabileceğinden diski detaylı analiz yapıp sorunun tam tespit edilmesi gerekmektedir.

Harici harddisk donma sorunu ve sistem kilitleniyor sorunu

harici disk bilgisayara bağlandığında bilgisayarım bölümünde sürücü yükleniyor gibi oluyor ve bilgisayar kilitlenip, donuyor sa cihaz donma sorunları şu nedenden dolayı olmaktadır.

 • harici disk okuyucu uç bozulduğundan dolayı disk yavaş okunması.
 • dosyaları görüyor ancak kopyalama işlemi yapamıyorsanız bad sector veya diskinizde mantıksal hata meydana geldiği anlamına gelmektedir.
 • harddisk onarma fiziksel sorunlu cihazlarda işe yaramamaktadır.

Hiç açılmayan bilgisayardan veri kurtarma sorunları şu şekildedir; Laptop, notebook, bilgisayar disk sorunundan dolayı bilgisayarın açılmamasına neden olmaktadır. Çoğu bilgisayarın çalışmama nedeni bilgisayardan değil verilerin kayıtlı olduğu diskten kaynaklanmaktadır. Yukarıdaki resimde belirtildiği gibi mantıksal diğer sorunlar listesi verilmiştir. Bilgisayar tarafından disk okunamadığı zaman açılışta siyah ekran ile birlikte şu uyarıyı verir “A disk read error occurred” “Press Ctrl+Alt+Del to restart” uyarısı vermektedir. Bu uyarıyı alıyorsanız sorun bilgisayarda değil sorunun harddiskte olduğu yüksek ihtimaldir.

Harddisk bip ve sıkışmış gibi ses çıkarıyor neden

 1. okuyucu kafa çeşitli nedenlerden dolayı plaka üzerine yapışmış ve motorun dönmesini engelliyor ve sıkışmış gibi ses gelmesine neden oluyor anlamına gelmektedir.
 2. disk üzerine çantada veya el ile baskı yapılması okuyucu kafanın yamularak yuvaya veya plaka üzerine yapışacağı anlamına gelmektedir.
 3. düşme ve darbe sonucu motor, ve diğer mekanik aksamlar zarar gördüğünden dolayı ses çıkarmasına neden olacaktır.

biçimlendirme isteyen diskten veri kurtarma

harddiskler çeşitli nedenlerden dolayı “disk biçimlendirilsin mi” veya “diski kullanabilmek için biçimlendirmeniz gerekiyor” gibi uyarı mesajları verebilir. Bu durumlarda disk açılmaz ve dosyalarınıza erişim sağlayamazsınız. Biçimlendirilsin mi uyarısı şu nedenlerden dolayı olmaktadır.

 1. Dosya ve dizin yapısının bozuk olması, okunamama sorunundan dolayı hataya düşmektedir.
 2. Disk yapısındaki sektörler zaman içerisinde parça bozulmaları yaptığından dolayı sürücü bilgisayar tarafından tam anlaşılır şekilde okunamadığından dolayı uyarı vermektedir.
 3. Olası fiziki sorunlarda darbe veya bir okuyucu ucun bozul olma durumlarında diske erişim kısmi sağlandığından uyarı vermektedir.

Dosya dizin bozuk ve parametre hatalı sorunun çözümü nedir

Genel olarak taşınabilir usb harici harddiskler dosya dizin bozuk ve parametre hatalarını verebilmektedir. Bu hatanın çözümü vardır.

 1. Güvenli çıkış yapılmadan kullanılırsa dosya bozuk ve parametre hatası vermektedir cihaz.
 2. Bilgisayarım bölümüne girdikten sonra sadece sürücü adı geliyorsa örnek d: e: f: gibi ve kapasite bilgisi yok ise dosya dizin bozuk olduğu anlamına gelmektedir.
 3. ilgili sürücünün üzerine gelip sağ tıklama ile biçimlendir bölümünü tıkladığınızda sürücü adı ve kapasite bilgileri yok ise parametre ve dosya dizin bozuk olduğu anlamına gelmektedir.
 4. fat32, ntfs, exfat dosya sıkıştırma ve yazım şekli farklı olduğundan işletim sisteminde döngüsel hatadan dolayı bu uyarıyı vermektedir.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,