Harddisk Veri Kurtarma

hard disk veri kurtarma

Hard Disk Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Hard disk, bilgisayarların veri depolamayla görevli olan parçasıdır. Sabit disk olarak da bilinen bu parçalar, kapasitesi oranında veriyi depolayarak uzun süreli erişme imkan tanır. Hard diskler, bugüne kadar alüminyum ve camdan meydana gelse de, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte birçok hard disk çeşidi bulunmaktadır. En çok kullanılan hard disk türleri SATA, SAS, SSD, SSHD ve IDE’dir. Ssd veri kurtarma mantığı klasik harddiskler gibi değildir.

Fiziksel olarak zarar gören hard diskler, veri kurtarmanın en zor olduğu durumdur. Fiziksel sorunlu darbe alan hard disklerinizden veri kurtarman için tek yapmanız gereken, riskli hareketlerden kaçınmak ve hard disk veri kurtarma firmamıza göndermenizdir. Kümülatif bir depolanan veriler, en ufak hatada tamamen silinme yanlışlıkla biçimlendirme veya fiziksel sorunlu yani yere düşme, okuyucu kafa vurması gibi riskini de bünyesinde bulunduruyor. 

Hard Disk’ten Veri Kurtarırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hard Disk veri kurtarma öncesi mühendislerimiz tarafından ücretsiz analiz yapılarak disk sorunları tespit edilir ve tarafımızdan sorun tespit edildikten sonra doğru müdahale ile veriler kurtarılır. Ancak bazı kullanıcılar ve amatör müdahale edenler verilerin kaybolması durumunda yapılan yanlış müdahaleler, verilerin geri döndürülemez bir şekilde kaybolmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, anılarını dijital ortamda saklayan herkesin, bu hataları öğrenmesi ve risk durumunda yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Hard Disk’inizin çalışmayı durdurması veya verileri silmesi durumunda yapılmaması gereken ilk şey, güvenilir olmayan veri kurtarma programı kullanmaktır. Bu tür yazılımlar, hard diskinizdeki küçük bir problemi büyütebilir veya verilerinizin bir daha geri dönmemek üzere silinmesine neden olabilir. Bu nedenle kaynağı belirsiz veya güvenilir olmayan harddisk veri kurtarma programlarında medet ummak, hard disk problemlerinde kaçınılması gereken bir durumdur.

Diske fiziksel bir müdahalede bulunmak da, kesinlikle yapılmaması gereken işlemlerden biridir. Veriler silindikten veya fiziksel sorun oluştuktan sonra harddisk veri kurtarma merkezi işlemi için hard diske vurarak, soğutarak veya içini açarak herhangi bir geri dönüş alamazsınız. Bu nedenle hard diske müdahale etmek yerine bizden profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Harddisk veri kurtarma 1

Bozuk Hard Disk’ten Veri Kurtarma Yapılabilir mi?

Kurtarma işlemine başlamadan önce, hard diskinizde nasıl bir problem meydana geldiğiniz tespit etmemiz gerekir. Çünkü uygulanacak çözüm yöntemine, problemin nedenini öğrendikten sonra karar verilmelidir. Hard diskin fiziksel olarak ağır hasar gördüğü veya bozulma sonrasında fiziksel müdahale gördüğü durumlar,  harddisk veri kurtarma durumunu detaylı olarak incelenmesi gerekir. 

Genel olarak sık yaşanan harddisk sorunları şu şekildedir; yere düşmesi, parametre hatası, elekrik voltaj sorunundan dolayı arızalanması yani çalışmaması, bilgisayarım sistem kısmında görünüyor olması ancak fiziksel sorundan dolayı arızalaması. Raw formatına dönüştüğü için sistem tarafından algılanmaması.

Harddiskten silinen dosyaların geri getirilmesi, formatlanan mantıksal sorun olarak kabul edilir. Harddisk yandı, kafa atma sesi, harddisk tamiri gibi sorunlar ise fiziksel sorun olarak kabul edilir. Ayrıca usb harici harddisk kurtarma için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital ortamda en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi veri kaybı yaşanmasıdır. Veri kaybı genelde yanlışlıkla biçimlendirilerek, silinerek yada bilgisayarın veya harici bir diskin yere düşme, bad sector, okuyucu kafa nın yıpranmadan dolayı verimsiz çalışması, disk içinde dönen motor arızası veya hard disk kartından kaynaklanmaktadır. Bozuk hard disk data kurtarma ve harddisk kurtarma Acil veri kurtarma olarak yapmış olduğumuz yeni cihaz yatırımları sayesinde %95 oranında veri kurtarma başarısı yakalamış bulunmaktayız. Bozulan harddisk için çeşitli yöntemler mevcuttur. İstanbul veri kurtarma merkezi mizde profesyonel olarak data kurtarma hizmetleri vermekteyiz. Bozulan harici harddisk kurtarma başarı oranı yüksektir. Laptop ve bilgisayar disk lerinden dosya kurtarma işlemi yapılabilmektedir.

harddisk veri kurtarma işlemi profesyonel olarak mühendis ekibimiz ile yapılmaktadır. Arızalı hard disk ücretsiz analiz yapılarak sorunu tespit edilir daha sonra müşteri onayı ile veri kurtarma işlemi başlatılır ve yüksek başarı oranı ile harddisk veri kurtarma işlemi tamamlanmış olur.

Ayrıca notebook laptop bilgisayarlar taşınabilir olduğundan sarsılma ve düşmeden dolayı disk fiziksel hasar alabilmektedir. Harddisk Tamiri müşterilerimizin tabir ettiği tık tık sesi bip sesi veya sürtünme sesi gelmektedir. Tozsuz özel laboratuvar ortamında disk sorunlarını tespit ederek yüksek başarı oranı ile verilerinizi kurtarıyoruz. Veri kurtarma merkezi, şirketleri olarak kurtarma hizmeti vermekteyiz.

Hard Diskten Silinen Dosyalar Tamamen Geri Gelir Mi?

Sıklıkla harddisk kullanan insanların en çok sorduğu soru, “Hard diskten silinen dosyalar tamamen geri gelir mi?”dir. Silinen veya biçimlendirilen geri getirme, kurtarma imkanı vardır. Elinizde bulunan aygıtın depolama alanı büyüklüğünde veriye ev sahipliği yapan aygıtlar, çalışmayı durdurduğu takdirde büyük çaplı problemlere yol açabilmektedir. Ancak virüs ve yazılım kaynaklı veri kayıplarının hemen hemen hepsi, veri kurtarma işlemi ile geri getirilebilmektedir. Yanlışlıkla silinen veya biçimlendirilen harddisklerden klasör şeklinde veri kurtarma hizmeti vermekteyiz.

Diskin fiziksel bir zarar gördüğü durumlarda ise kullanıcıların veri kaybını tek başına tamir etmesi mümkün değildir. Diksin kırıldığı veya parçalandığı durumlarda verileri getirebilmenin tek yolu onu firmamıza göndermektir. Burada alanında uzman teknik ekibin de yardımıyla Hard diskinizdeki verilerin geri getirilmesi mümkündür.