ssd veri kurtarma nasıl yapılır

ssd-model-kurtarma-araci

Günümüzde çoğumuzun kullandığı usb flash bellek mantığında çalışan ssd diskler bilgisayar hız performansını arttırmak için sık tercih edilmeye başlanmıştır. Geleneksel diskler gibi çalışmayan ssd diskler üzerindeki nand flash çip devresi ile çalışmaktadır. Bunun bir çok avantajı olsa da dez avantajı da vardır. Örnek olarak düşmelerde fiziksel olarak kırılmadığı sürece hasar almamaktadır. Ancak bilgisayar tarafından yüksek, alçak voltaj gibi sorunlara dayanıksızdır. Sorunlar olsa da ssd veri kurtarma başarı oranı yüksektir. İkincisi, mantıksal ve silinme gibi durumlar.

Yaşanabilecek SSD Disk Sorunları Şunlardır

 1. Fiziksel olarak nand devre çipinin bozulması. (bu durumda kart üzerindeki devreler sökülerek özel veri kurtarma cihazı üzerine takılarak dosya kurtarma işlemi yapılmalıdır)
 2. Silinme sorunları, yanlışlıkla disk üzerinden silinmesi. (ssd disklerde trim özelliği olduğu için silinen verinin üzerine tekrar veri yüklendiğinde eski sektörler bozulup, kayıp olmaktadır buda ssd den veri kurtarmayı zorlaştırmaktadır.
 3. Sıvı teması, bilgisayara veya harici ssd diske sıvı teması olduğunda disk üzerindeki devreler oksit yaptığından dolayı fiziksel olarak hasar alma durumudur.
 4. Ani sistem kesintisi ve olağan üstü yavaş çalışması ve dosyaların kopyalanmaması gibi sorunlar cihazın yakın bir zamanda bozulacağı anlamına gelmektedir.
 5. Firmware yazılım döngüsel hataya girdiğinde bilgisayar mavi veya açılışta siyah ekran vermesi. Bu hataya düştüğünde bois üzerinden kontrol ettiğinizde disk bilgilerini göremezsiniz.
 6. Disk ısınma sorunu, eğer bilgisayarınızda donma gibi sorun var ve ssd diskinizin ısısı çok yüksekse bu soruna işarettir.
 7. Diskin çok fazla dosya yükleme ve silme işlemi yapılması disk ömrünü azaltmaktadır.
 8. Yanlışlıkla silinme, biçimlendirilme durumlarında ssd ye amatör müdahale kesinlikle edilmemelidir. Çoğu kullanıcı hazır ssd veri kurtarma programı ile kurtarma girişimi yapmaktadır ve bozuk dosyaları kurtarıp disk üzerine tekrardan atmaktadır. Buda disk üzerinde veri silinip, tekrar üzerine veri atıldığı anlamına gelmektedir. Sonra kontrol ettiğinde verilerin hiç birinin çalışmadığını görmektedir. Bu nedenle amatör müdahale edilmemesi gerekmektedir.

ssd veri kurtarma islem1

Avantajları ise çok hızlı çalışmaları ve düşmelere dayanıklı olmalarıdır. Harici ssd disklerde gündelik hayatta kullandığımız flash disk mantığında devresel çip olarak tasarlanmıştır. Güvenli çıkış yapmadan kullanmak harici usb li ssd disklere zarar vermektedir. Sürekli tak çıkar yapılmamalıdır. Bu nedenle çoğu sorun kullanıcı hatalarından istenmeyerek meydana gelmektedir. ssd veri kurtarma nasıl yapılır

SSD Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

 1. Eğer bilgisayar ssd diski hiç görmüyorsa cihazdan sökülür ve başka bir bilgisayarda denenir.
 2. Diski göremiyorsanız fiziksel sorun meydana geldiği anlamına gelmektedir. Bu durumda kullanıcı tarafından pek müdahale edilmemelidir. Özel veri kurtarma cihazı ve profesyonel mühendis ile doğru müdahale edilerek içerisindeki bilgilerin kurtarma işlemi yapılmalıdır.
 3. Eğer bilgisayarınızın anakartın da bir sorun meydana geldi ise ssd diski görmeyecektir. Bu durumda disk başka bir bilgisayarda test edilmelidir. Eğer yine açılmıyorsa müdahale edilmemelidir.

Sürekli flash nand çipten bahsettik verilerin kayıtlı olduğu bu önemli devrenin resmini aşağıda görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde ssd disk kutudan çıkarılmıştır, devre şemasını görüyoruz. Mavi olarak kutu içerisine alınan devrenin adı “flash nand çip” olarak anılmaktadır. Bu devrede tüm veriler saklanmaktadır.

ssd kurtarma cip devresi1

Genel olarak ssd disklerde nand çip arıza yapmaktadır. Bu nedenle bilgisayar tarafından kapasite ve disk bilgileri hiç bir şekilde görülmemektedir.  İmajlama işleminden sonra veriler cihaz tarafından kontrol edilip doğrulanmaktadır.

ssd disklerden veri kurtarma mümkün ancak bazı ince noktaları mevcut. ssd veri kurtarmadan sonra gelişmiş algoritmalı kurtarma cihazı ile çalışmayan bozuk dosyaların onarımı yapılmaktadır. Hazır veri kurtarma programlarında kurtarılan çoğu dosyalar bozuk çıkmaktadır. Bunun nedeni basit algoritmalı olmasıdır.

 1. trim özelliği kapalı olması gerekmektedir. üzerine tekrar yazarak işlem yapmalıdır.
 2. fiziksel sorunlarda nand çip sorunları veri kurtarma cihaz desteği olduğu sürece kurtarılabilmektedir.
 3. statik elektrikten mutlaka korunmalıdır.
 4. yanlışlıkla silinen ssd diske hiç bir hazır veri kurtarma programı ile müdahale edinilmemelidir.


Etiketler: , , ,