SSD Veri Kurtarma

ssd-veri-kurtarma-02

Kolayca veri depolanan bu sistemlerin en büyük handikapı, verilen aynı kolaylıkla silinebiliyor olması. Bu nedenle her hard disk sahibinin, arıza durumunda ssd veri kurtarma işlemini nasıl yapacağını öğrenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde, uzun süre zarflarında biriktirilen bu veriler, bir anda silinebilir.

Sık yaşanan ssd disk sorunları

 1. Yazılım ve algoritma hatasından dolayı veri kaybı.
 2. Kontrol denetleyici chip arızası.
 3. Fiziksel elektrik kart arızası.
 4. Yüksek Alçak güç dalgalanması.
 5. Bad sector ile ssd disk bozulması.
 6. Nand chip arızası.
 7. Mlc, emlc, tlc, slc, nand solid state bozulması.

Bozulmadan önce ssd disk yavaş okuma yazma gibi işlem yaparak kullanıcıya mesaj vermektedir. Yavaşlama gittikçe artarak ssd disk bozulmasına neden olacaktır. Solid State Drive bozuk ise ücretsiz analiz yapılarak sorunu tespit edilip içindeki dosyaların kurtarılma işlemine geçmekteyiz.

SSD Disk’ten Veri Kurtarmak

Hard Diskler’in diğer tüm bilgisayar parçaları gibi bu kadar hassas olması, akıllara veri kurtarmak mümkün mü sorularını getirmektedir. Ansızın sabit diskinizden silinen verileri geri getirmenin günümüzde pek çok yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu kurtarma yöntemleri, her arıza türü için geçerli değildir. SSD kartınızdan verilerin silinmesine neden olan durumlar arasında fiziksel darbe, sürücüde el ile işlemek üzere yanlış ayarlar yapmak.

ssd veri kurtarma

Öncelikle disklerde meydana gelen fiziksel arızalarda veri kurtarma işlemi genellikle mümkün olmaktadır. Diskinizin yüksek bir yerden düşmesi, kırılması, sert bir darbe alması veya aşırı sıcak, aşırı soğuk ortamlarda bulunması diskinizin çalışmamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda, diskinize ev ortamında müdahalede bulunmak oldukça zordur. Böyle durumlarda diskinizi en kısa sürede bir profesyonel firmamıza göndererek teknik müdahale sağlamak en akıllıca hareket olacaktır. Solid State Disk elektriksel, fiziksel sorunlar, bilgisayarın görmemesi gibi sorunları onarıp verilerinizi kurtarıyoruz. Ofis dosyaları, fotoğraflar tüm değerli dosyalarınızı kurtarıyoruz.

SSD disklerde en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi kart devresinin elektriksel sorundan dolayı arızalanmasıdır. SSHD disklerde verinin kayıtlı olduğu çip kart devresi üzerinden sökülerek veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. diskler normal plaklı diskler gibi çalışmamaktadır. Usb flash bellek mantığında çalışmaktadır.

NVME M2 mSata SSD 3D V-NAND flash bellek mimari disklerden data kurtarma hizmeti veriyoruz. Msata diskler üretim esnasında kendine özel algoritma ile üretilmektedir. M2 ve msata disklerin kart devre sorunlarını tespit edip verilerinizi kurtarıyoruz.

Taşınabilir harici ssd diskler genelde elektriksel sorundan dolayı kart devresi ve çip üzerinde arızalar oluşmaktadır.

ssd veri kurtarma 1

SSD Disk’ten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

SSD disk, sabit disklerin oldukça kompleks ve hassas türlerinden biridir. Bu nedenle, zarar gören veya üzerinden verileri silinen SSD diskleri tarafımızdan özel cihaz ile detaylı analizi yapılmaktadır.

Zarar gören SSD diskler, üzerinde oynamalar yapmadan veya fiziksel bir müdahale bulunmadan firmamıza göndererek verilerin büyük bir kısmı kurtarılabilir. Ancak bilgisayarınızda TRIM devredeyse, kendi yaptığını geri getirme işlemi işe yaramaz. Çünkü TRIM devredeyken SSD disk üzerinden silinen her veri doldurulur. Bu nedenle eski verilerinizi, aynı şekilde geri getirelemez. Bu nedenle disk detaylı olarak incelenmelidir. Taşınabilir harici usb ssd disk dosya kurtarma işlemi yüksek başarı oranı ile yapılmaktadır.

ssd ailesi yeni

SSD Disk’ten Veri Kurtarırken Nelere Dikkat Edilir?

SSD Disk veri kurtarma işlemi, diğer sabit disklere göre çok daha zahmetlidir. Bu nedenle SSD disk veri kurtarma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. SSD diskinizden verilerin silindiğini, biçimlendirildiğini ve fiziksel sorunlu olduğunu, bilgisayarın görmediğini fark ettikten sonra diske fiziksel olarak müdahale etmemeniz bu noktalardan biridir. Fiziksel olarak zarar gören SSD Disklerin, teknik ekibimiz tarafından detaylı olarak sorun tespiti yapılır. Bunun dışında SSD diskinizden silinen verileri geri getirmek için güvenilir olmayan verileri kullanmak oldukça zararlıdır.

Kaynağı belirsiz veya virüs riski taşıyan yazılımları, SSD diskinizden silinen verileri geri getirmek için kullanmak, mevcut verilerinizin de kaybolmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, SSD diskiniz zarar gördüğü andan itibaren şaibeli hareketlerden kaçınmalı ve SSD disk alanında uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz. Günümüzde silinen verilerin kurtarılması için son teknoloji yöntemler, algoritmalar kullanılmaktadır. Bu nedenle silinen ve fiziksel hasarlı bozuk ssd verilerin büyük bir çoğunluğunun geri getirebildiğini rahatlıkta söyleyebiliriz.

ssd veri kurtarma 34 jpg

ssd normal harddisklerden farklıdır. SSD disklerin sadece kart devresi tamir yapılabilmektedir. SSD tamiri yapılarak veri kurtarılması mümkün olmaktadır. Öncesinde bozuk ssd disk tamiri için analiz yapılır ve dosya kurtarım durumu tespit edilir.

ssd veri kurtarma işlemi özel cihaz ile yapılmaktadır. Öncelikle analizi yapılarak ssd sorunu tespit edilmektedir. SSD disk nand çip ile çalıştığından dolayı sorunun çipten mi yoksa mantıksal devresinde mi olduğu tespit edilerek bozulan ssd veri kurtarma işlemine geçilir.

Bilgisayarın görmediği bozuk ssd tamiri adı altında sadece içindeki dosyalar kurtarılarak yeni bir diske çekilerek tarafınıza teslim edilmektedir.

ssd disklerin bazı durumlarda kurtarılamama durumu vardır. Trim özelliği silinen verilerin üzerine otomatik olarak veri yazılarak eski verilerin kalıcı olarak silinmesi anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda veri kurtarma işlemi yapılamamaktadır. Yeni işletim sistemlerinde trim özelliği aktif olarak gelmektedir. Bu nedenle ssd diskinizde veri sildiğiniz zaman fazla müdahale etmemeniz gerekmektedir.

nvme normal ssd disklere göre band genişliği güçlendirilmiş modeldir. İsteklere daha hızlı cevap vermektedir. nvme ssd veri kurtarma başarı oranı yüksektir.

m2 ssd disk çok kullanılmaktadır m2 ssd çoğu durumda arıza gösterebilmektedir bu nedenle veri kurtarma ihtiyacı duyulmaktadır. Başarı oranı yüksektir.

taşınabilir harici olarak kullanılan g drive mobile ssd günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bilgisayarın görmediği gdrive ssd diskten dosya kurtarma işlemi yapmaktayız.

elektrik sorundan dolayı oluşan arızalar yanan ssd olarak tabir edilmektedir. Yanan ssd disklerden veri kurtarma işlemi yapılmaktadır.

ssd disklerden veri, dosya kurtarmak sorunu en başta gelmektedir. Bu sorunun cevabı evet fiziksel ve mantıksal sorunlu ssd disklerden çeşitli özel cihaz ve mühendis müdahalesi ile kurtarılması mümkündür. Statik elektrik fiziksel hasara neden olmaktadır ve yazılım sorunları mantıksal olarak sınıflandırılmaktadır. Bu iki durumda da ssd den veri kurtarmak mümkündür. hazır ssd veri kurtarma programları ile fazla yanlış müdahale edilmemesi çok önemlidir.

 1. tüm ssd disk modellerinden çeşitli sorunları ne olursa olsun kurtarılması mümkün dür.
 2. fiziksel ve mantıksal ssd disk sorunlarında doğru müdahale edilmesi gerekmektedir.
 3. disk araçlar bölümünde ve ssd disk sağlık bölmü yüzde sıfır gösterse dahi içerisindeki verilerin tamamının kurtarılması mümkündür.

 

Bozuk ssd şu şekilde anlaşılır ve kurtarılır

ssd diskiniz bir anda bilgisayar tarafından görmemeye başlar ve donarak çalışırsa bu yakın bir zaman içerisinde bozulacağı anlamına gelmektedir. Ancak basit ve temel kurtarma yöntemi mevcuttur bunu şu şekilde deneyebilirsiniz. Çoğunlukla laptop bilgisayar ssd diskler zaman içerisinde bozulmaktadır. Yonga ve kontrolcü onarılarak kurtarma işlemi yapılmaktadır.

 1. ssd disk takılı olan bilgisayarın diğer günlerden farklı olarak donarak ve yavaş çalışması bozulacağı anlamına gelmektedir.
 2. sürekli hata mesajı verip kapanma nedeni ve sürekli hata verdiği halde kullanıcı tarafından yedek alınmadan kullanılması zaman içerisinde bozulacağı anlamına gelmektedir.
 3. bozuk ssd disk öncelikle bilgisayardan çıkarılıp harici bir usb bağlantı ile farklı bir bilgisayara bağlanarak veri görüntülenmesi sağlanmalıdır.
 4. eğer harici bir şekilde farklı bilgisayardan bağlanıp sonuç alınamıyorsa nand çip yani fiziksel bir sorun olduğunu tespit ettiniz demektir.
 5. kullanıcı olarak tek kurtarma yöntemi usb girişli bir kutu ile hariciye çevirerek ssd diskinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.