SSD Disk Veri Kurtarma


Akıllı telefonların ve gelişmiş bilgisayarların yoğun olarak kullanılmasıyla birlikte, verilerimizin tamamı hard diskler ile depolanmaya başladı. Günlük hayatta pek çok avantaja sahip olan bu dijital arşivler, insanları pek çok yükten ve karmaşadan kurtarıyor. Hard diskler, uzun yıllardır kullandığımız bilgisayar parçaları olarak bu verileri depolamakla görevli. Teknolojinin hızla gelişmesiyle paralel olarak, sabit diskler de pek çok değişim geçirdi. Günümüzde, farklı malzemeler ve tekniklerle üretilen pek çok hard disk türü bulunmakta. SSD Diskler de, bu depolama merkezlerinin sıklıkla kullanılan bir türü. 

Kolayca veri depolanan bu sistemlerin en büyük handikapı, verilen aynı kolaylıkla silinebiliyor olması. Bu nedenle her hard disk sahibinin, arıza durumunda ssd disk veri kurtarma işlemini nasıl yapacağını öğrenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde, uzun süre zarflarında biriktirilen bu veriler, bir anda silinebilir.

SSD Disk’ten Veri Kurtarmak

Hard Diskler’in diğer tüm bilgisayar parçaları gibi bu kadar hassas olması, akıllara veri kurtarmak mümkün mü sorularını getirmektedir. Ansızın sabit diskinizden silinen verileri geri getirmenin günümüzde pek çok yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu kurtarma yöntemleri, her arıza türü için geçerli değildir. SSD kartınızdan verilerin silinmesine neden olan durumlar arasında fiziksel darbe, sürücüde el ile işlemek üzere yanlış ayarlar yapmak, virüs saldırısı problemleri örnek olarak gösterilebilir. 

Öncelikle SSD disklerde meydana gelen fiziksel arızalarda veri kurtarma işlemi genellikle mümkün olmaktadır. SSD Diskinizin yüksek bir yerden düşmesi, kırılması, sert bir darbe alması veya aşırı sıcak, aşırı soğuk ortamlarda bulunması SSD diskinizin çalışmamasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda, SSD diskinize ev ortamında müdahalede bulunmak oldukça zordur. Böyle durumlarda diskinizi en kısa sürede bir profesyonel firmamıza göndererek teknik müdahale sağlamak en akıllıca hareket olacaktır. SSD Solid State Disk elektriksel, fiziksel sorunlar, bilgisayarın görmemesi gibi sorunları onarıp verilerinizi kurtarıyoruz. Ofis dosyaları, fotoğraflar tüm değerli dosyalarınızı kurtarıyoruz.

SSD disklerde en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi kart devresinin elektriksel sorundan dolayı arızalanmasıdır. SSD, SSHD disklerde verinin kayıtlı olduğu çip kart devresi üzerinden sökülerek veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. SSD diskler normal plaklı diskler gibi çalışmamaktadır. Usb flash bellek mantığında çalışmaktadır.

M2 mSata SSD 3D V-NAND flash bellek mimari disklerden data kurtarma hizmeti veriyoruz. Msata diskler üretim esnasında kendine özel algoritma ile üretilmektedir. M2 ve msata disklerin kart devre sorunlarını tespit edip verilerinizi kurtarıyoruz.

Taşınabilir harici ssd diskler genelde elektriksel sorundan dolayı kart devresi ve çip üzerinde arızalar oluşmaktadır.

SSD Disk’ten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

SSD disk, sabit disklerin oldukça kompleks ve hassas türlerinden biridir. Bu nedenle, zarar gören veya üzerinden verileri silinen SSD diskleri tarafımızdan özel cihaz ile detaylı analizi yapılmaktadır.

Zarar gören SSD diskler, üzerinde oynamalar yapmadan veya fiziksel bir müdahale bulunmadan firmamıza göndererek verilerin büyük bir kısmı kurtarılabilir. Ancak bilgisayarınızda TRIM devredeyse, kendi yaptığını geri getirme işlemi işe yaramaz. Çünkü TRIM devredeyken SSD disk üzerinden silinen her veri doldurulur. Bu nedenle eski verilerinizi, aynı şekilde geri getirelemez. Bu nedenle disk detaylı olarak incelenmelidir.

SSD Disk’ten Veri Kurtarırken Nelere Dikkat Edilir?

SSD Disk veri kurtarma işlemi, diğer sabit disklere göre çok daha zahmetlidir. Bu nedenle SSD disk veri kurtarma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. SSD diskinizden verilerin silindiğini, biçimlendirildiğini ve fiziksel sorunlu olduğunu, bilgisayarın görmediğini fark ettikten sonra diske fiziksel olarak müdahale etmemeniz bu noktalardan biridir. Fiziksel olarak zarar gören SSD Disklerin, teknik ekibimiz tarafından detaylı olarak sorun tespiti yapılır. Bunun dışında SSD diskinizden silinen verileri geri getirmek için güvenilir olmayan verileri kullanmak oldukça zararlıdır. Kaynağı belirsiz veya virüs riski taşıyan yazılımları, SSD diskinizden silinen verileri geri getirmek için kullanmak, mevcut verilerinizin de kaybolmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, SSD diskiniz zarar gördüğü andan itibaren şaibeli hareketlerden kaçınmalı ve SSD disk alanında uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz. Günümüzde silinen verilerin kurtarılması için son teknoloji yöntemler, algoritmalar kullanılmaktadır. Bu nedenle silinen ve fiziksel hasarlı bozuk ssd verilerin büyük bir çoğunluğunun geri getirebildiğini rahatlıkta söyleyebiliriz.