harddisk bilgisayar görmüyor

bilgisayar harddiski gormuyor

Bilgisayar harici veya dahili harddiski okumaması, görmemesi nedenleri

  • Harddiski bilgisayar okumuyorsa en önemli nedeni fiziksel bir hasara maruz kaldığı anlamına gelmektedir.
  • Kullanımdan dolayı zaman içerisinde oluşan bad sector(bozuk sektörler) sorunundan dolayı bilgisayar görememektedir.
  • Sürekli elektrik kesintisi, voltaj sorunundan dolayı harddiske zarar vermektedir.
  • Bilgisayar düğmeden direk kapatmak harddiske zarar vermektedir. Usb harici diskleri güvenli çıkış seçeneğini seçmeden direk kablosu çekilirse okuyucu uçlara zarar vermesi ve zaman içerinde yavaşlama olarak hard diski hiç görmemesine neden olacaktır. harddisk bilgisayar görmüyor

 

bilgisayar hdd gormeme sorunu 2 jpg

Harddisk sağlık durumu %50 ve altı ise kullanılmı önerilmemektedir. SSD disklerin görmeme nedeni iki çeşittir. Birincisi nand çip arızası. İkincisi bad sector yani kötü sektorlerden dolayı oluşmaktadır. Normal mekanik hdd ler manyetik sorunlardan dolayıda arızalanmaktadır. Kasa bilgisayar kullanıyorsanız hdd zarar görmemesi içimaruzn güç kaynağı kullanılmalıdır. Bilgisayar harddiski görmeme bir nedeni bilgisayarın darbe veya çarpmaya maruz kalmasıdır. Sarsılmadan dolayı metal plaka ve manyetik alan hasar göreceğinden dolayı hdd zarar görecektir. Disk okuma sorunları bu nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Usb bellek veya harici harddiski bilgisayar görmüyorsa usb bağlantı kablosu değiştirilerek denenmesi gerekiyor. Eğer kablo değiştirip denendiğinde tekrar pc görmüyorsa fiziksel veya mantıksal bir sorunun olduğunu tespit etmiş olursunuz.

Bilgisayar harici harddiski görmüyor

Harici harddiskler dahili harddisklere göre yapıları aynı olsa da çalışma bağlantı kabloları farklılık görtermektedir. Usb girişli harici bir harddisk usb soket girişi ve kablo ile bilgisarayara bağlanarak veri okuma, yazma, görüntülenme işlemi yapmaktadır. Harici bir harddiskte çeşitli döngüsel, mantıksal ve fiziksel bir sorun olduğun da bilgisayar tarafından görünmemektedir

  • Harici harddisk bilgisayar tarafından görünmüyorsa temel nedeni kablo olabilmektedir.
  • Diğer bir neden sürekli kullanımdan dolayı harddisk usb giriş soket kısmı kullanımdan dolayı yıpranmış ve işlevini kaybetmiş olabilmektedir.
  • Çözüm olarak ara kablo ve soketi değiştirdiğinizde bilgisayar tarafından görülmüyorsa sorun fiziksel ve profesyonel müdahale edilere veri kurtarma işlemi yapılmalıdır.


Etiketler: , , ,