Harddisk Tamiri Nasıl Yapılır

hdd tamiri yapimi

HARD DİSK TAMİRİ YAPILMA İŞLEMİ

Müşterilerimizin en çok sorduğu ve merak ettiği bir konu harddisk tamiri olurmu ?

Harddisk tamiri adı altında veri kurtarma işlemi yapmaktayız. Hard disk plaka ve okuyucu ucu zarar gören hdd tamiri yapılamamaktadır. Hasarlı harddiskten sadece veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Tamir ile çalıştırılan hdd plak ve iç hasarlarından dolayı kısa zaman içersin de tekrar bozulacağından dolayı onarımı yapılmamaktadır.

Taşınabilir harici hdd ve 3.5 hard disk kart algoritma gibi sorunlar da algoritma düzeltilerek kullanılabilir ancak yere düşme veya okuyucu ucu zarar görüp içi açılarak veri kurtarma yapılan bir diskin tekrar kullanılması sakıncalı bir durumdur.

Her disk yapısı farklı olduğundan dolayı dayanıklılık ve kurtarma işlemlerinde farklılık göstermektedir. Bazı model plaklar daha ince ve hassastır. Bazıları ise kalın ve daha dayanıklıdır. Kalın olan plakalar daha okuyucu uç sorunlarında yani fiziksel sorunlarda daha az zarar görmektedir. Bu nedenle onarım olarak harici bir parça kullanmadan kendi disk parçaları ile dosya kurtarım işlemi yapılabilmektedir. Buda daha düşük maliyet ile yüksek başarı oranı sağlamaktadır.

Disk içi açıldığında dışarıdaki hava ve toz disk plak yapısına zarar vermektedir. Bu nedenle hdd tamir edilip çalıştırılsa dahi ömrü ortalama 1 aydır. Tamir edilip kullanılan diskler tekrar bozulduğunda %30 kurtarılma şansı vardır. Veri kurtarma işlemi titizlik isteyen bir iş olduğundan dolayı mühendis ekip tarafından yapılmaktadır. Yanlış bir müdahale edilirse kurtarılacak disk riske atılmış olabilir ve geri dönüşü olmaz.

hdd tamiri1

Bu nedenle hdd tamiri yapmıyoruz disk sorununu tespit edip doğru algoritma fiziksel işlemleri yapıp sadece hasarlı diskteki verileri kurtarıyoruz.

Amatör kullanıcı seviyesinde hdd tamiri kontrolü işlemi

  1. Harici hdd plastik kutusunu açın.
  2. içerisinden çıkan hdd yi yeni bir kutuya takın.
  3. Bilgisayara taktıktan sonra sistem, hdd yönetim bölüme girin. Ardından diski görebiliyorsanız ve disk açılmıyorsa fiziksel sorun olduğu anlamına gelmektedir.
  4. Kablo kontrolü yapın. Yeni kabloyu diskinize bağlayarak çalışmasını kontrol edin.

Kurtardığımız veriler veri gizliliği nedeni ile tarafımızdan açılıp kontrol edilmemektedir. Veri kurtarım sonrası özel yazılımımız dosyaları tek tek tarayarak veri sağlık durumunu bize bildirdiğinden dolayı disk içini açıp kontrol edilmesine gerek kalmamaktadır. Kurtardığımız verileri müşterimizden yeni bir yedek disk talep ederek oraya aktarmaktayız.

Hard disk tamiri ihtiyacı duyulan nedenler

  1. Bilgisayar tarafından görülmemesinden dolayı tamir ihtiyacı.
  2. Arıza nedeni veya bozulma nedeni ile hard disk tamiri ihtiyacı duyulur.
  3. Genel olarak disk fiziki sorundan dolayı harddisk tamiri ihtiyacı duyulmaktadır.

Genel olarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hdd tamiri yapılabilen parçalar aşağıdaki gibidir. Motor sıkışması, Plak tahribatları, okuyucu uç bozulmaları gibi sorunlar onarılabilmektedir.

hdd tamiri durumlari 2

harddisk tamiri yapılsa dahi ileride sorun çıkarabileceğinden dolayı arızalı harddiskten tamir adı altında sadece içerisindeki dosyaların kurtarılma işlemi yapılmaktadır.

Durum 1 : Okuyucu uç hasarından dolayı hdd onarılmalı.
Durum 2 : Motor sıkışması elektrik sorunundan dolayı arızalanması.
Durum 3 : Plak lekeleri ve çizikleri. Çeşitli müdahale ile veya disk hasarından dolayı olmaktadır.

Genel olarak en çok arıza yapan modeller 2.5 boyundaki cihazlar yani taşınabilir veya laptop için kullanılan modellerdir. Ayrıca hdd elektronik pcb kart arızaları çok sık oluşmaktadır. Arızalı bir hdd görmeme ve okumama sorunu ile tamir ihtiyacı duymaktadır.


Etiketler: