Hard Disk Kurtarma ve Sorunları

hard-disk-kurtarma

Hard Disk Kurtarma ve sorunları

Hdd sorunları temel olarak bilgisayar tarafından verilere erişilememe sorunudur. Kurtarma yöntemi olarak özel cihazlar ve gelişmiş algoritma yazılımları kullanılmaktadır. Çalışmama nedenleri temel olarak 6 temel sorun olarak sınıflandırılabilir.

  1. Yere düşürme sonucu oluşan sorunlar
  2. Elektrik gidip gelmesi
  3. Pcb kart algoritması bozulması ve düzensiz çalışması
  4. Okuyucu kafa vurma sorunları
  5. Motor sıkışma sorunu
  6. Virüs bulaşmasından dolayı verilerin çalışmaması

Genel olarak laptoplarda 2.5 inç boyutu kullanılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar ve taşınabilir piriz girişli modellerde 3.5 inç büyüklüğündeki kullanılmaktadır. Temel olarak boyutları ve kapasiteleri farklı olsa da çalışma mantıkları aynıdır.

hard disk sorunlari kurtarma

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi temel sorunlar metal plaka çizikleri, motor sıkışması, sık karşılaşılan okuyucu uç bozulma nedenleridir. Üstte görülen cam kısımda verilerin kayıtlı olduğundan bahsetmiştik bu cam plaka sadece üstte değil altlı üstlü olarak disk kapasite ve modeline göre örnek olarak 4 tane alt altta doğru sıralanmıştır. Yukarıdaki plaka temiz görülse dahi alttaki plakalar zarar gördü ise verilerin tamamı kurtarılmaya bilmektedir. Fotoğraf, videolarda hız açısından plaka paylaşımı olduğundan dolayı hasarlı plaka okunmasa dahi diğer katmanlardan verileri yavaş okuyup kurtarma işlemi yapılmaktadır. Bu nedenle hard disk veri kurtarma da başarı oranı oldukça yüksektir.

Hard Disk Pcb Kart Sorunları

harddisk pcb kart kurtarma

Pcb kart çok sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir. Genel olarak pcb kart yazılımı bozulur ve hard disk içerisine erişim sağlanamaz ve verilere erişilemez. Not : Aynı model pcb kart arızalı hdd kurtarımın da işe yaramaz çünkü her modelin rom çip yazılımı farklıdır bu nedenle aynı model olsa dahi diske uyumsuz olacağından daha fazla zarar verebilmektedir. Bu konuya dikkat etmek gereklidir. Yeni nesil pcb kartlar kriptolu yani şifreli olduğundan dolayı her hdd nin kendine özel bir kartı olmaktadır. Bu nedenle veri kurtarım esnasında zahmetli bir süreç vardır.

Sorunlu cihazlara amatör müdahale edilmeden özel cihaz ile analizi yapılarak sorunu tam tespit edip kurtarma işlemi yapılmalıdır. Profesyonel müdahale ile yüksek başarı oranı %95 dir. Mühendis ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

yanmış hard disk verileri kurtarma işlemi profesyonel olarak yapılmaktadır. Elektriksel sorundan dolayı yanlış hdd lerin dosya kurtarım başarı oranı %99 dur.

hard disk veri kurtarma işlemi profesyonel olarak özel laboratuvar ve mühendis ekibimiz tarafından yapılmaktadır

yanlışlıkla düşen hdd den içindeki verileri kurtarmak mümkündür. Elden düşme, çalışırken düşürme ve masadan düşme gibi sorunlarda hard disk zarar görmesi sonucu çalışmamaktadır. İçindeki bilgileri kurtarma başarı oranı çok yüksektir.

harddisk açılışta şifre soruyor ve unuttuysanız endişelenmeyiniz. Şifresi unutulan harddisklerden veri kurtarma işlemi yapılmaktadır.

bilgisayar ve laptop çeşitli nedenlerden dolayı açılmaması ve hata vermesi çökmüş çalışmayan bilgisayar olarak tabir edilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı örnek; elektrik kesintisi, harddisk' de oluşan sorunlar nedeni ile bilgisayar çökmüş olabilmektedir. Çöken bilgisayarın içindeki verilerin kurtarılma işlemini yapılabilmektedir.

 


Etiketler: