Harddisk kafa değişimi

hdd kafa değişimi

Okuyucu kafa atan, vuran harddiskten veri kurtarma işlemini izleyebilirsiniz. Harddisk kafa değişimi özel cleanroom oda Is0 9001 belge standartlarına göre acil veri kurtarma laboratuvar merkezimizde yapılmaktadır.

Harddisk kafa değişimi nasıl yapılmalıdır ?

  1. hdd kafa değişimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
  2. harddisk kafa değişimi profesyonel olarak yapılmalıdır.
  3. özel kafa değiştirme aparatı ve eldiven, özel cleanroom temiz odada yapılmalıdır.
  4. bu şartlarda yapılan hdd kafa değişimi %95 başarı oranı ile sonuçlanmaktadır.
  5. Uyumlu donör disk doğru bir şekilde seçilmelidir.

yukarıdaki videodan gördüğünüz gibi profesyonel olarak kafa vuran bir hdd’den okuma yazma kafası değiştirilmektedir.

Kafa değişimi neden yapılır?

harddisk yere düşme, kablo güç kısa devre veya çeşitli nedenlerden dolayı okuyucu uç zarar görmüş olabilir. Burada aslında iki çeşit kafa bozukluğu vardır.

  1. okuyucu kafa(head) zayıflayıp tam okuyup yazamadığı için kafa vurma sorunu yapmasıdır.
  2. okuyucu kafa düşme sonucu veya fiziksel bir hasardan dolayı uçlarının yamulmasından dolayı kafa vurma sorunu yapmasıdır.

birinci madde sorunu veri kurtarma açısından daha basit olmaktadır. Neden mi? çünki okuyucu kafa sadece bozulduğundan dolayı plak kısmına zarar vermediğinden dolayı sadece değiştirilerek veri kurtarılması yapılması mümkündür. Ancak ikinci maddedeki gibi okuyucu kafa bozuldu ise burada kafa yamulduğundan dolayı plak kısmına zarar verebileceğinden dolayı plak çizilebilmektedir. Çizik plaktan dosya geri getirme oranı düşüktür. Okuyucu kafa değişimi verilerin kurtarılması için yapılır.

Tüm disklerin okuyucu kafa yapısı farklıdır a markasının uçunu b marka diske takamazsınız. Uyumlu donör disk olması gerekir kafa yazma kafa numaralarının tutması gerekmektedir. Bu nedenle uyumlu donör disk ile okuyucu kafa değiştirilmesi gerekmektedir. Geçmiş zamanlarda aynı marka ve model kafalar birbirleri ile uyum göstersede gelişen teknoloji ile disk yapıları değiştiğinden dolayı okuyucu kafa yapılarıda değişmiştir. Bu nedenle uyumlu donör disk doğru bir şekilde seçilmelidir. Verilerin olduğu metal plakaya kesinlikle temas edilmemelidir. Hassas olduğu için metal plaka toz dan arındırılarak kafanın değiştirilmesi gerekmektedir. Tozlu ortam olmamasının sebebi plak kısmına toz gelerek çalışma esnasında okuyucu kafaya toplanarak okuyucu kafa tarafından plak kısmın çizilme ihtimalinin artmasıdır.


Etiketler: , , , ,