helyum gazlı yeni harddiskler

helyum harddiskler

Yeni nesil helyum gazlı diskler üretilmeye başladı. Önde gelen markalar yüksek kapasiteli olarak 10 tb gibi harddiskleri piyasaya sürdüler ve genel olarak server sunucularda ve ev kullanıcıları tarafından kullanılmaya başladı.

Helyum gazlı harddisk avantajları nelerdir?

  • içinde helyum gaz ile doldurulan hdd disk okuma ve yazma esnasında oluşan ısıyı minimuma düşürerek verimliliğin ve disk ömrünün uzamasını sağlamaktadır.
  • Klasik yapılarak göre bozulması daha az olmaktadır.
  • Genelde elektrik sorunundan dolayı ve 7/24 çalıştığı için aşırı ısınmadan dolayı klasik harddiskler bozulmaktaydı helyum gazlı diskler ısınma ortadan kalktığı için verimliliği düşmemekte ve bozulması az olmaktadır.

smr özelliği ile aynı anda üst üstte veri yazma ve okuma yapma imkanı sağlıyor. Böylece daha fazla veriyi hızlı bir şekilde ve düşük zamanda yazma, okuma yapmaya yarıyor. Klasik disklere göre okuyucu kafa plak kısmına fazla sürtmediğinden dolayı yazma ve okuma hızını optimize ederek veri hızını kontrol altına almış oluyor. helyum gazlı yeni harddiskler

helyum gazlı harddisk

Günümüzde veri boyutları arttığı için yüksek kapasiteli veriler sunucu, serverlar da tutulmaktadır. Bu da hız ve kapasite bakımından maksimum hizmet verilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Gelişen helyum gazlı diskler yüksek verilerin depolandığı alanda verimliliği arttırdığı için çok tercih edilmeye başlanmıştır. Şuan için cloud bulut teknolojisi kullanan datacenter veri merkezlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılarda tercih etmeye başlamıştır. Fiyatı klasik harddiskler gibi ortalamada olduğu için zaman içersinde kullanıcılar tarafından tercih edilmeye başlayacaktır. Hepimiz helyumun havadan daha hafif olduğunu biliyoruz bu yüzden helyum dolu balonlar yüzüyor. Hava dolu bir sabit sürücünün içinde, örneğin 7200 ‘ de belirli bir hızda dönen hızla dönen disk plakaları vardır. İçerideki hava, plakalara kayda değer miktarda sürtünme ekler ve bu da plakaları döndürmek için kayda değer miktarda ek enerji gerektirir. Bir sabit sürücünün içindeki havanın helyumla değiştirilmesi, sürükleme miktarını azaltır, böylece plakaları döndürmek için gereken enerji miktarını, tipik olarak %19 azaltır. Helyum hazlı yeni harddiskler günümüzde kullanımı oldukta artacaktır. Çoğu kullanıcı ve orta ölçekli firmalar, veri kaybını azaltmak için bu tip disklerden 2 adet alıp raid sistemi kurup veri kaybını en aza indirerek kullanımını sağlamaktadır.


Etiketler: