kafa vuran harddiskten veri kurtarma

hdd hard disk kafa vurma hakkında detaylı bilgi makalesi. kafa vuran harddiskten veri kurtarma

harddisk kafa vurma nasıl anlaşılır ?

kafa vuran harddiskten veri kurtarma yapılmadan önce okuyucu kafa hasarlarının detaylı olarak tespit edilmesi gerekir. Taşınabilir harici veya normal harddisklerde yere düşme veya elektriksel sorun, hdd sürekli çalışmasından dolayı tık tık bip bip şeklinde ses geliyorsa diskinizde kafa vurma sorunu var demektir.

Kafa vuran harddiskten nasıl veri kurtarma yapılır ?

Kafa vuran hdd öncelikle detaylı olarak analiz yapılarak hasarlı kafa cihaz üzerinden kapatılır ve veri kurtarma işlemi başlatılır. En önemli kısım kafa vurma esnasında verilerin kayıtlı olduğu plak kısmının çizilerek zarar görmemiş olmasıdır. Çizik plaktan veri kurtarma yapılasada kısmi olarak yani verilerin tamamı kurtarılamaya bilmektedir. kafa vuran harddiskten veri kurtarma

tag : kafa vuran harddiskten veri kurtarma harici harddisk kafa atma tamiri kafa atan harddisk nasıl tamir edilir hdd kafa vurma nasıl anlaşılır

Kafa vuran harddisk nasıl anlaşılır ?

  1. kafa vuran hdd içinden normal ses dışında garip sesler kulağa gelmektedir.
  2. 1-2 saniye içinde tık tık şeklinde veya çıt şeklinde ses gelerek disk durması,
  3. hdd içinden ince kısıl bir ses ile bip bip şeklinde ses gelmesi.
  4. içinden zımpara yapar gibi sürtünme seslerinin gelmesi. NOT: bu ses geliyorsa sakıncalı bir durum vardır hdd kafa atmadan dolayı plak kısmına sürterek verilerin kayıtlı olduğu tabakala sürtme yaptığından dolayı kalıcı hasar verebilmesidir.

En çok sorulan soru kafa vuran harddisk tamiri olurmu ?

Bilindiği gibi kafa atan harddiskten veri kurtarma yapılabilmektedir. Ancak harddisk tamiri adı altında sadece dosya kurtarma işlemi yapılmaktadır. Yani arızalı kafa vuran harddisk ile uyumlu donör disk ile yani arızalı diske uyum sağlayacak okuyucu uç bulunarak hasarlı diskle uyumlu kafa takılarak dosya kurtarılması yapılmaktadır. Kafa değiştirme işlemi profesyonelce yapılmalıdır. Aksi taktirde diske daha fazla zarar verilebilir, bu nedenle profesyonel cihaz ve mühendis kişi tarafından yapılması gerekmektedir. En ufak bir toz parçası okuyucu kafaya yapışarak diskin çizilmesine neden olabilmektedir.

Örnek kafa vuran hard disk aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu örnekte usb güvenli çıkış yapılmadığı için okuyucu kafa zaman içerisinde yuvaya çarparak uçların yamulmasına neden olmuştur. Bu nedenle görüntüde duyduğunuz gibi ses çıkarmaktadır.

Kafa vurma sorunu neden olur ?

  1. Harddisk yere düşerek fiziksel olarak okuyucu kafanın plağa çarparak yamulan uç ile kafa vurmaya başlamasıdır.
  2. hdd güç veya ara kablo kısmında yetersiz iletkenden dolayı düşük veya yüksek güç gelmesi diske zarar vererek kafa vurma sorunu yapmaktadır.
  3. Yanlış kullanımdan dolayı motor devrinin bozularak okuyucu uçlara zarar vermesidir.

Kafa atma sorunu genelde bu şekilde olmaktadır. Ayrıca bilgisayardan güvenli usb çıkışı yapılmaz ise kafa atma sorunu yaşayabilirsiniz.

Kafa vuran harddiskten veri kurtarma işlemi %95 başarı oranı ile özel clean room oda kullanılarak yapılır.

Çok sorulan sorulardan bir tanesi kafa vuran hdd tamiri yapılır mı şeklindedir. Hard disk tamiri adı altında sadece veri kurtarma yapılıp kurtarılan dosyalar yeni bir hdd kopyalanarak tarafınıza teslim edilmektedir.

Harddisk kafa vurma atma sorunu çözümü, kafa vuran harddisk tık veya bip ses çıkararak kafa vurduğu basitçe anlaşılır. Kafa vuran harddisk sorun çözümü sadece okuyucu kafa değişimi yapılarak sorun çözüme ulaşır.

Harddisk okuyucu kafa nedir ?

yukarıdaki şekilde görünen disk içersinde veri okuma ve yazma işlemini gören okuyucu kafadır. Her disk marka, kapasiteye göre okuyucu kafa sayısı artmaktadır veya azalmaktadır. Siyak çizgi ile yuvarlak içine alınan kısım uçlar düşme sonucu uç zarar gördüğü için disk fiziksel hasara uğramış ve kafa vurma sorunu yaratmıştır. Kafa vuran hdd tamiri şu şekilde yapılabilmektedir. Okuyucu kafa çıkartılarak özel temizleme su ve cihaz ile okuyucu kafa temizlenir. Bu cihaz okuyucu kafa kısmındaki metal tozu ve normal tozları ayrıştırırarak temizler ve okuyucu kafa tekrar hdd’ ye takılarak çalıştırılır. Kafa vuran harddisk tamiri bu şekilde özel cihaz ile yapılabilmektedir. Buradaki yarar mevcut okuyucu kafayı onararak bozuk olan kafa ile data kurtarma işlemine devam etmektir. Bu sayede maliyet düşük çıkacaktır.

Kafa atan vuran hard diskten nasıl kafa değişimi yapılır ?

Bu video da okuyucu kafa değiştirmeyi izliyorsunuz.


Etiketler: , , ,