kaybolan veya silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır ?

Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi Nasıl Yapılır

 1. yedekleme ve geri getirme menüsünü açmak için başlangıç sekmesine giriniz ardından Sistem ve Bakım ve Yedekleme ve Geri Yükleme sekmesine girdikten sonra
 2. ikinci aşamada dosyaları geri getirme seçeneği çıkacaktır. Açılan pencerede devamı tıklayın ve size uygun olan seçenekleri doldurun.
 3. Bir sonraki ekranda gölge kopya ve otomatik oluşturulan yedek tarih ve saat şeklinde çıkacaktır. Size uygun olan en yakın tarihi seçiniz.
 4. Açılan menüde yedeklerin oluşturulacağı dizin klasörü seçmeniz gerekmektedir. Bilgisayarım C:\ gibi klasörü seçebilirsiniz. Veya size uygun olan masa üstünde klasör var ise seçebilirsiniz.
 5. silinen dosyaların geri getirilmesi için devam tuşunu tıklayarak silinmiş dosyaların geri yüklenmesini bekleyiniz.

Eğer adım 1 de gölge kopya geri yükleme ekranı boş ise otomatik yedek alınmamış anlamına gelmektedir.

Silinmiş bir dosyanın geri getirilmesi mümkün müdür ?

Kalıcı olarak silindiğini düşündüğünüz dosyalar aslında silinmez. Sadece map yolu değişir ve geri getirilme başarı oranı %90 dır. Silinen fotoğraf ve video harici veya sabit diskten silinmiş olabilir. Silinen klasör veya fotoğraf olduğunda kesinlikle cihaza hiç bir müdahale etmemeniz gerekir. Müdahale edilir ise başarı oranı düşecektir. Silinen ve kaybolan zaman ve tarih önemlidir.

Yakın zamanda silindi ise kurtarılma başarı oranı daha yüksek olacaktır. Ancak silindikten sonra disk kullanılır ve zaman geçerse kurtarılma başarı oranı düşer. Silinen dosyaları kurtarmak için önceki sürümüne getirilerek kurtarma seçeneği denenebilir. Volume shadow copy, gölge kopya olabilir bu nedenle kopya var mı kontrol etmek gerekir.

Windows işletim sisteminde yedekten geri yüklemek için;

adım adım deneyiniz yukarıdaki resimde windows için kısayol fotoğrafını görebilirsiniz

Silinen dosya ve fotoğraf veya video geri getirme işlem adımları

blank

Müşterilerimizin çok sorduğu soru silinen dosyaları geri getirmek mümkünmü nasıl yapıyorsunuz sorusu öncelikle profesyonel data kurtarma hizmeti verdiğimiz için hazır veri kurtarma programı değil özel cihaz ve çift gelişmiş algoritmalı yazılım kullanıyoruz. kaybolan veya silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır

Cihaz üzerine bağlanan harddiskinizin derin taranma işlemi yapıldıktan sonra silinen dosyaları geri getirme için hangi algoritmanın kullanılacağı ve veri kurtarım başarı oranı tespit edilmektedir. yüksek işlemcili cihazımız ile tarama yapıldıktan sonra silinen dosyalarınız onar kurtarma mantık algoritması ile kurtarılır.

Bilgisayarım geri dönüşüm kutusundan kurtarmak için;

 1. bilgisayardan çöp kutusunu açın ardından silmiş olduğunuz dosya ve fotoğrafları göreceksiniz.
 2. geri getirmek istediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve geri yükle seçeneğini seçin.
 3. ilgili dosya silmiş olduğunuz klasöre otomatik olarak geri gelecektir.

Android telefon için silinen fotoğrafları kurtarma

 1. Google foto uygulamasını açın, menü simgesini tıklayın (üç yatay çizgi) ve ardından hemen çöp kutusu seçeneğini göreceksiniz tıklayın.
 2. Fotoğraflar arasında kurtarmak istediğiniz fotoğrafı seçin ve dokunup basılı tutun  ve ardından geri yükle düğmesine dokunun. Fotoğraflar, telefonunuzdaki silinen konuma geri otomatik olarak gelecektir.

İos iphone telefonlar için fotoğraf kurtarma

 1. fotoğraflar uygulamasına dokunun.
 2. en altta son silinenler e dokunun.
 3. açılan  sayfada son silinen fotoğrafları göreceksiniz. Tamamen silinmesi için günler yazar.
 4. Kurtarma istediğiniz fotoğrafları seçin ve kurtar butonuna basın. Silmiş olduğunuz fotoğraflar geri gelecektir.

Virüslü kaybolan dosya kurtarım işlemi

Bazı hazır silinen dosyaları geri getirme programları kısmi olarak geri getirse de fotoğraflar görüntülemez şeklinde hata verip dosyalar bozuk çıkıp çalışmamaktadır. Virüslü bir klasör dosyayı otomatik silebilir.

Bu nedenle hazır yazılımları kullanırken çok dikkatli olup silinen dosyalarınıza daha fazla zarar vermemeniz gerekir. Virüsten dolayı harddisk içindeki fotoğraflar ve video kayıtları silinip geri kurtarma ihtiyacı duyulmaktadır.

Özel veri kurtarma cihazımız ve gelişmiş algoritma ile detaylı cihaz taraması yapılarak 3-18 saat arası süren tarama sonucunda onarılarak kurtarma yöntemi ile silinen dosyaların geri getirilmesi yapılır.

silinmiş dosyalar fotoğraf, video gibi dosyaların kurtarılmasında önemli olan mevcut hard disk üzerine defalarca veri yazılıp, silinmemiş olması gerekmektedir.

harddisk veya usb bellek disk kullanılması için biçimlendirilmesi gerekiyor şeklinde uyarı verebilir. Biçimlendirmeden dosya kurtarma için özel cihaz ile %95 başarı oranıyla yapılmaktadır.

Kullanılan cihazlarda en çok silinme yaşanan cihaz listesi.

 1. hard disk ten dosya klasör ve fotoğraf silinmesi bunlar; çoğu zaman yanlışlıkla silinebilmektedir. Yada zaman geçtikten sonra silinen bir veriye ihtiyaç duyulmaktadır.
 2. Cep telefonları sık kullanıldığından dolayı çekilen resimler ve videolar silindikten sonra geri getirilme ihtiyacı duyulmaktadır.
 3. silinen dosyaları geri getirmek için tablet ve tv cihazlarından da ihtiyaç duyulmaktadır.

Sık yaşanan kayıp silinen dosya durumları sorunlar;

 • Cihaza format atılması. kaybolan veya silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır
 • Yanlışlıkla video veya fotoğraf gibi dosyaların silinmesi.
 • İstem dışı diğer cihazlar tarafından otomatik olarak diskin biçimlendirilerek formatlanması.

Silinmiş fotoğraf veya video klasörlerinin geri getirme işlemi

Silinen dosyalar, fotoğraflar, videolar olabilmektedir. Genelde android, ios işletim sistemli telefon ve profesyonel fotoğraf makinaların dan çekilebilmektedir. Gün geçtikte fotoğraf kaliteleri arttığından dolayı yüksek kapasitede saklama alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Cloud bulut depolama gün geçtikçe yaygın bir hale gelse internet upload yükleme hızı yavaş olduğundan dolayı kullanıcıları yormaktadır. Bilgisayar üzerinden ortak dosyalar veya klasörler silinmektedir. Silinen dosya kayıp olduğundan dolayı sonradan geri getirilmesi çok önemlidir.


Etiketler: ,