kripto virüsü cryptolocker

kripto virüsü cryptolocker bilgisayara bulaştığı an dosyalar üzerinde hakimiyet sağlayarak uzantıları güçlü algoritma ile değiştirir ve şifreler. Kripto fidyecisi hacker olarak adlandırılan kişiler genel olarak dünyanın çeşitli yerlerinde bulunurlar ve internet üzerinde gizlendiklerinden bulunmaları çok zordur. kripto virüsü bulaşan bilgisayardan ücret karşılığı dosyaları açacaklarını söylerler ancak ödemeyi yapan mağdurdan tekrar tekrar ücret talep ederek karşılığında bir şey vermezler ve irtibatı keserek ortadan kayıp olurlar. Kripto dosya çözümlerinde hacker yazılımcı dosyayı iki çeşit şifrelemektedir. Birinci yöntem gerçekten şifrelenmesi yani şifrelenen dosyanın kurtarılma ihtimali olmasıdır. İkinci yöntem ise dosyaları bozarak şifrelemesidir bu tip virüsler dosyaları bozduğundan dolayı kurtarılması imkansız bir hale gelmektedir. Uzantısı değişen dosya dan kurtarma hizmeti veriyoruz.

Genel olarak kripto virüsü mail yolu ile bulaşmaktadır büyük firma isimleri kullanılarak telefon faturası, ödeme dekontu gibi virüslü ek dosyalar gönderilerek kullanıcının bunu açması ile bulaşmaktadır. Çoğu kripto virüsü server sunucuyu hedef alarak veri tabanı sql gibi dosyaları önemli olduğundan öncelikli olarak bu tür dosyaları şifrelemektedir.

Acil veri kurtarma olarak kripto şifrelenen diski detaylı olarak analizini yaparak algoritma incelenerek çözüm üretebilmekteyiz.

Kripto çözümlerinde kendi python dilinde geliştirmiş olduğumuz encryption algoritmamızı kullanmaktayız.


Etiketler: , , , , , , , ,