Western digital WD harddisk veri kurtarma

wd harddisk tamiri yapılır mı ?

wd harddisk tamiri

Western digital WD marka taşınabilir harici harddiskten veri kurtarma hizmeti veriyoruz. Wd marka 3.5 ve 2.5 wd my passport ultra, my passport ultra, My Passport Ultra for Mac, My Passport Wireless SSD, My Passport Wireless Pro, WD Elements modellerinden veri kurtarma hizmeti veriyoruz.

Harici veya dahili hard diski veri kurtarma merkezimizde analiz yapıyoruz. Uzman mühendis ekibimiz analiz yaptıktan sonra tarafınıza disk sorunu hakkında detaylı olarak bilgi veriyoruz. Onayınızın ardından wd marka diskinizin içindeki verileri kurtarmaya başlıyoruz.

wd harddisk veri kurtarma tamiri adı aldınta veri kurtarma işlemi yapmaktayız. Fiziksel sorunlı harddisklerden disk tamiri yapılmamaktadır. Sadece bozulan harddiskten veri kurtarma yapmaktayız. Western digital WD harddisk veri kurtarma

taşınabilir harici wd harddisk tamiri adı altında sadece veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Fiziksel sorunlu bozulan wd marka disk ten fotoğraf, video ve dosya şeklinde verilerin kurtarılması yapılmaktadır. Bozuk wd hdd veri kurtarma işlemi yapılmaktadır.

WD harddisk veri kurtarma işlemi profesyonel ortamda mühendis ekip ile yapılmaktadır. Arızalı wd diskten harddisk tamiri adı altında veri kurtarma işlemi yapılmaktadır.

WD My Passport Veri kurtarma model tüm taşınabilir harici ve sabit sürücüden veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. Genelde yere düşen wd marka disk içi zarar gördüğünden dolayı çalışmamaktadır. Ayrıca bilgisayarın görmediği harddiskten veri kurtarma işlemi yapıyoruz.

WD Elements ve wd my passport modellerinden taşınabilir harici ve sabit sürücülerden veri kurtarma işlemi yapılmaktadır. WD marka disk sorunları genelde kullanıcı tarafından kaynaklanmaktadır. Bunlar şöyledir; yanlışlıkla yere düşürme, biçimlendirme ve silme, harddisk ışığı yanıyor ancak bilgisayarın görmemesi gibi sorunlardır.

Çoğu müşterimizin sormuş olduğu soru wd harddisk tamiri yapılıyor mu şeklindedir. Bu sorunun cevabı kısaca şu şekildedir. Arızalı, bozuk, çalışmayan, bozulan wd marka diskiniz den harddisk tamiri adı altında sadece veri kurtarma işlemi yapılmaktadır.

WD marka disk veri kurtarma aşamaları;

Veri kurtarılacak arızalı disk sorun tespiti yapıldıktan sonra özel cihaz ve uyumlu model disk kullanılarak veri kurtarma işlemine geçilir. Amatör müdahale edilmeyen disklerin veri kurtarma başarı oranı %90 dır. Bu nedenle hdd diske amatör müdahale edilmemesi gerekmektedir.

Acil veri kurtarma olarak ilk aşamada ücretsiz analiz yapılarak disk sorunu tespit edilir. wd harddisk tamiri profesyonel olarak yapılmalıdır.

wd elements ve my passport serisi harici disk hdd ışığı yanıyor ancak bilgisayar görmüyorsa yapacağınız pek bir işlem yoktur. Çünkü disk içindeki okuyucu kafa, motor, ve plak kısımında hasar olması çok büyük bir olasılıktır. Bu nedenle profesyonel olarak cihaz ile analizi yapılmalıdır ve doğru müdahale ile veri kurtarma işlemi yapılmalıdır.

Bozulan wd harddiski siz tamir, veri kurtarma yapabilir misiniz ?

Bozulan harddiskin içi kesinlikle açmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde disk daha fazla zarar görecek ve veri kurtarım başarı oranı düşecektir.

Disk kontrolü nasıl yapılır ?

  1. Disk hdd > kablosunu değiştirin kablo ezilmiş olabilir.
  2. Hdd giriş soket kısmı kırılmış olabilir kontrol ediniz.
  3. Kullanımdan dolayı pcb kart giriş kısmı kırılmış olabilir.

Kullanıcı taraflı wd marka diskinize sadece ara kablo ve giriş kısmını kontrol edebilirsiniz. aksi taktirde diski onarmak isterken daha fazla zarar verebilirsiniz. Garantisi devam eden diskinizin içindeki veriler önemli değilse garantiden değiştirebilirsiniz. Ancak garanti servisi size sadece bozuk diski alarak yenisini verir harddisk tamiri veya veri kurtarma işlemi yapmaz.

Bu nedenden dolayı verileriniz önemli ise bize danışabilirsiniz. WD hard disk kalın plaklı sağlam olarak üretildiğinden dolayı oluşan sorunlarda plak darbelere dayanıklı olduğundan dolayı diske fazla müdahale edilmeden profesyonel olarak veri kurtarım işlemi yapılması gerekmektedir.

WD harddisk tamiri adı altında sadece disk içerisindeki verilerin kurtarım işlemi yapılmaktadır.

Eski wd hard disk modellerinde disk bozulunca aynı model kartı değiştirilerek eğer karta sorun var ise disk çalışır hale gelmekteydi. Buna harddisk tamiri deniliyordu. Ancak yakın zamanda üretilen hdd lere özel rom yazılımı ile diske özel kart üretilmektedir.

Yani bunu her diskin kendine has bir parmak izi algoritması olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle bozuk olan disk kartını aynı model ile değiştirseniz dahi disk çalışmayacak ve daha fazla zarar görecektir. İnternet te kaynağı belirsiz sitelerde ve videolarda kullanıcıları yanlış yönlendirme yapılmaktadır.

Lütfen bunlara dikkat ediniz. Yeni model harddisk tamiri olmaz sadece veri kurtarma işlemi yapılır. Bunu da özel cihazımız ile profesyonel mühendis ekibimiz ile yapmaktayız. wd taşınabilir harici harddisklerde en çok yapılan hatalardan bir tanesi kullanıcısı tarafından içinin açılarak amatör müdahale edilmesidir. wd disk bozuldu ise çalışmıyorsa bu tür müdahalelerden uzak durulması gerekmektedir.

bozuk wd harddisk sorun tespit adımları

Bu kontroller profesyonel özel cihazımız ile analiz yapılmaktadır. Bize ulaştıktan sonra özel cihaza bağlanarak disk hasarı tespit edilmektedir.

  1. Pcb kart algoritma ve yazılımın bozulup bozulmadığının kontrolünün yapılması.
  2. Disk okuyucu yazma okuma kafasının verimli bir şekilde okuyup yazma kontrolü.
  3. Motor devir hızının yazma kafası ile uyumlu bir şekilde eş zamanlı çalıştığının testi.
  4. Disk plak çizik deforme kontrolü.

Yukarıdaki maddeler ilk olarak yapılması gereken kontrollerdir. Bu testler yapıldıktan sonra özel cihaz sorunları tespit ederek mühendisimize rapor oluşturmaktadır.

Sorunları değerlendiren mühendis bozulan diskten veri kurtarma için yapılması gereken işlemleri ve işlem masraflarını müşteri ile paylaşır ve müşteri onayı ardından veri kurtarma işlemi başlar. Analizden sonra veri kurtarma başarı oranı da müşteri ile paylaşılır.

Örnek bir wd harddisk kurtarma işlemi 

Arızalı wd marka harddisk mühendisimiz tarafından yapılan analiz sonrasında bad sector ve fiziksel olarak motor devir hızı sorunu tespit edilmiştir. Motor sorunu wd disk kafa vurmasına da neden olmaktadır. Yapılacak işlemde yeni okuyucu uç takılarak veri kurtarma girişimi yapılsaydı işlem başarısız olacaktı.

WD disk kafa vurma sorunu yapsa da sorun okuyucu uç dan değil motor dan kaynaklanmaktadır. Mühendisimiz sorunu tam tespit ettiğinden dolayı disk motor uyumlu disk ile değiştirilerek sonrasında özel veri kurtarma cihazına bağlanarak diğer bad sector sorunu giderilerek 500 gb disk içerisinde bulunan 456 gb fotoğraf ve dosyalar %100 eksiksiz olarak kurtarılmıştır.

wd disk arızalarında kullanıcılardan aldığımız sık sorulan sorulardan bir tanesi disk tamiri olur mu veri kurtarmadan sonra diskimi tekrar kullanılır mı sorularıdır. Öncelikle wd marka diskte fiziksel bir sorun var ise arızalı medyadan sadece veri kurtarma yani içerisindeki dosyaların kurtarma işlemi yapılmaktadır.

Wd marka disk genel bilgiler

Eski model wd marka diskler ide girişli üretilmekteydi. Arızalı diskin aynısını bulup parçası kullanılabilmekteydi. Ancak gelişen teknoloji ile sata seri girişe geçildi. Bu nedenle aynı marka disk olsa dahi kafa numarası tutmadığından dolayı parçaları çoğu zaman kullanılamamaktadır. Bu nedenle diskiniz arıza yapar ise kurtarmak için uyumlu bir parça ile kesinlikle denemeyiniz diske daha fazla zarar verebilirsiniz.

 


Etiketler: , , ,