E-Defter E-Berat Silme Raporu

e berat silme raporu

Soru : Mükelleflerin bilgisayar sistemlerinde muhafaza etmiş oldukları e-Defter ve beratlarının siber saldırı, virüs vb. nedenlerle zarar görmesi halinde ne yapılması gerekmektedir.

Bakanlık Resmi Cevabı : http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=52479

İso 9001 sertifikalı veri kurtarma merkezimizde standartlara uygun rapor hazırlanmaktadır. Vergi mükellefleri kullanmış oldukları sistemde e-defter berat yüklemesi işlemleri ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir.  Bunlar ; Veri aktarım sorunları, dosya silinmesi, siber saldırılar, bilgisayar sistemine virüs bulaşması, harddisk te oluşan sorunlar, network sorunları, sunucu server sorunları gibi..

Belirtilen kanuni zaman içersinde beratın sisteme yüklenmesine ve silinmesine Maliye Bakanlığı tarafından  izin verilmiştir. Ancak kanuni olarak belirtilen süre geçtikten sonra e-Defter beratların değişmesinin getirdiği bazı durumlar vardır. Yasal süre içersinde yüklenmeyen e-Defterlerde aşağıdaki belirtilen durumlar nedeniyle e-defter beratlarının değiştirilmesi veya silinip tekrar yüklenmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız Acil Veri Kurtarma ekibi olarak tespit tutanağı raporu hazırlatabilirsiniz.

  • Hard disk arızası, server sunucu sorunları
  • Virüs kaynaklı verilerin bozulması ve silinmeleri gibi
  • Siber saldırı (Hack, Kripto Fidye Virüsü gibi saldırılar)
  • Veri aktarımı ve muhasebe yazılımı veri tabanı sorunları

Yapılması Gereken İşlemler;

  • Öncelikle hard disk detaylı olarak analizi yapılarak sorun kaynağı tarafımızdan tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit tutanağı oluşturulmaktadır.
  • Veri kurtarma merkezimizde oluşan sorun tespit tutanağında İncelenen harddiskin detaylı bilgileri, virüsün bulaşma tarihi, virüsün cinsi türü, virüsün hangi amaç ile bulaştığı(veriye zarar verme veya fidye virüsü gibi)
  • Tüm durumlar detaylı olarak incelendikten sonra iso 9001 standartlarında rapor olarak hazırlanmaktadır.
  • Eğer bir siber saldırı veya bir suç durumu oluşmuş ise ; Cumhuriyet Başsavcılığına konuyla ilgili suç duyurusunda bulunup, hazırlanan suç duyurusu metni dilekçeye eklenmeli,Suç duyurusunda bulunulduktan sonra savcılık, konunun araştırılması için emniyet siber suçlar birimine bir yazı göndermekte yine bu yazıda dilekçeye eklenmelidir.

 

E-Defter E-Berat Silme Raporu  İso 9001 sertifikalı Acil Veri Kurtarma laboratuvarında, bilgisayar sisteminiz üzerinde yapılan detaylı analiz çalışması sonucu oluşturulan tespit tutanağı raporu, tarafımızca titizlikle hazırlanmaktadır.


Etiketler: , , , ,