harddisk içerisinden ses gelmesi

IMG_7985

Çoğumuzun günlük hayatta kullandığımız taşınabilir harici depolama sürücüleri kullanımdan dolayı veya zaman içersinde çalışmama gibi sorunlara neden olabilmektedir. Genel olarak harddisk fiziksel sorunu var ise tık tık, bip bip, sürtme sesi, hiç ses yok gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu gibi ses algılandığında fiziksel sorun olduğu anlamına gelmektedir. Ancak hiç bir müdahale etmediyseniz fiziksel olarak içinin açılması ve hazır yazılımlar ile kurcalanması gibi. Profesyonel olarak veri kurtarma başarı oranı %95 dir.

hdd ses sorunu

Harddisk içinden ses gelmesi neden olur?

  1. Yere düşme sonucu okuyucu kafanın zarar görmesi.
  2. Elektrik sorunundan dolayı zarar görüp kırılan okuyucu uç.
  3. usb güvenli çıkıp yapmadan kullanımdan dolayı.

Harddisk okuyucu kafa vurma sorunu genelde kullanımdan dolayı olmaktadır. Genelde kullanıcı tarafında şu hataları vermektedir.

  • Bilgisayarım bölümünde sürücü yükleniyor gibi oluyor ancak sürücü harfi gelmemesi ve bilgisayarın donması.
  • Belirli bir süre çalışıp aniden içinden bir kaç kere tık sesi gelip motor sesinin kesilmesi.
  • Harddisk yüksek seste çalışarak hiç bir tepki vermemesi.

Genel olarak bu hataları vermektedir. Bu gibi durumlarda diske hiç bir şekilde müdahale edilmemesi gerekir. Profesyonel veri kurtarma cihazı ile doğru müdahale edilerek verilerin kurtarılması gerekmektedir. harddisk içerisinden ses gelmesi

Aşağıdaki şekilde hasarlı ses çıkaran bir harddisk içersinden ses gelmesini sağlayan uç sorun şekli mevcuttur.

hdd ses sorunu2

laptop bilgisayar veya harici harddisk içerisinden tık, bip, sürtünme gibi ses geliyorsa cihazda harddisk ses sorunu olduğu anlamına gelmektedir. Sorun çözümü, cihazdan ses geliyorsa elektriği kesin ve müdahale etmeden destek alınız.

Kırmızı yuvarlak şekilde gördüğünüz gibi birinci okuyucu kafa yamulmuş ve kafa vurma sesi meydana gelmiştir. Bu çok sakıncalı bir durumdur çünki yamulan okuyucu kafa hdd üzerindeki verilerin kayıtlı olduğu plak tabakasını çizerek veri kurtarım başarı oranını düşürmektedir. Bu nedenle harddisk içerisinden duyulan ses esnasından güç kablosu çekilmeli ve hiç bir şekilde elektrik verilmeden profesyonel olarak veri kurtarma işlemi yapılması gerekmektedir. Plaka çizik olan hdd den veri kurtarma tabi ki yapılmaktadır. Ancak %100 tamamı kurtarılmaya bilmektedir. Bu nedenle amatör müdahale edilmemesi gerekmektedir. Bip bip sesi genel olarak yere düşen veya darbe alan hdd sürücülerde görülmektedir. Önemli uyarı harddisk içerisinden ses geliyorsa bu şekilde kullanmaya devam ederseniz zaman içerisinde bozulacaktır ve kıymetli verileriniz yok olma ihtimali olacaktır. Bu nedenle ses çıkaran hdd sürücünüze fazla müdahale etmeden profesyonel veri kurtarma desteği alabilirsiniz.

 


Etiketler: