raw formatına dönüşen harddiskten nasıl veri kurtarılır

raw hdd veri kurtarma

raw formatına dönüşen harddiskten nasıl veri kurtarılır sorusunun cevabı, özel cihazımız ve gelişmiş algoritmamız ile raw formatına dönüşen belleğiniz detaylı olarak ücretsiz olarak analiz yapılarak veri kurtarım durumu tarafımızdan tespit edilir.

raw formatına dönülen harddiskten veri kurtarılır mı ?

evet %95 oranında özel cihazımız ile başarı oranı mevcuttur. Hazır yazılımlar temel algortmalı olduğundan dolayı dosyalarınızın ismi sayılı ve isimsiz olarak gelmektedir. Bizim kendi özel agoritmamız ile dosyanız raw kurtarma a dönüşmeden önceki gibi klasör yapısıyla kurtarılmaktadır.

Harddisk neden Raw a dönüşür

İşletim sisteminin tanımladığı dosya uzantıları sistem üzerinde tanımlıdır. Eğer dosya yapısı elektrik kesintisi, bilgisayarın uygunsuz bir şekilde kapatılması veya güvenli çıkış yapmadan harici kullanmak dosya sistem yapısına zarar verdiği için tanımlamayan dosya yani raw onarma ve düzeltme yapısına dönüşür.

raw hdd kurtarma

Raw’ a dönüşen hdd bilgisayar tarafından görülmemektedir. Raw dönüştüğünü şu şekilde öğrenebilirsiniz. Bilgisayar sağ tıklayın, yöneti tıklayın, depolama bölümünde disk yönetimine girin ve yukarıdaki resimdeki gibi “raw” yazıyorsa diskiniz tanımlanmayan hatalı biçime dönüştüğü anlamına gelmektedir.

raw harddisk kurtarma işlemi başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bilgisayarımı sağ tıklayın, yönet penceresine gidin daha sonra disk yönetimi menüsünde ilgili sürücünün hemen altında "RAW" yazmaktadır. Bu diskinizin raw'a dönüştüğü anlamına gelmektedir. Raw harddisk olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz.

raw olan bir hdd yi düzeltme veya onarma işlemi yapılabilir. Eğer harddiske fiziksel bir sorundan dolayı raw olmadıysa burası önemli disk tekrar kullanılabilir duruma gelebilmektedir. Ancak diğer fiziksel faktörlerden dolayı raw olduysa sadece içerisindeki veriler kurtarılır ve başka bir harddiske kurtarılan veriler aktarılır.

RAW olmuş harddiske yanlış müdahale edilmemelidir. Çoğu kullanıcı disk düzeltmek için çeşitli amatör müdahale etmektedir. Ancak bu müdahaleler kalıcı hasara ve kayıplara neden olmaktadır. Gelişmiş özel cihaz ve programı ile kurtarma işlemi yapılmaktadır.

Raw dönüşen harddisk kurtarma tespiti

  1. raw olan harddisk bilgisayarın sistem kısmından disk sürücüler kısmından tespit edilebilir.
  2. raw olan harddisk bilgisayar görmüyorsa zorlanmamalıdır. Unutmayın disk zorlanırsa kurtarım işlemi de zorlaşır.
  3. raw formatına dönüşme nedeni fiziksel ve mantıksal sorunlardır.

Harddisk neden raw formatına dönüşür ?

  • Ani elektriksel voltaj sorunları okuma ve yazma yaparken disk içerisinde oluşacak yanlış sektör yazımından dolayı harddisk raw formatına dönüşmektedir.
  • fat32, ntfs dosya uzantısını diske sıkıştırılmış format olarak kullanılmasından dolayı olur.
  • En çok raw a dönüştüren sebep ise bilgisayar veya harici harddiski işlem yaparken aniden kapatmak raw’ a dönüşeceği anlamına gelmektedir.


Etiketler: , , , , ,